PDA

Pogledaj cijelu verziju : POSTROJENA LEGANDARNA 204 BRIGADA U VUKOVARU

sompompirovi
26-09-2006, 07:27
<font face="Times New Roman" size="+1" color="red">
Pripadnici 204. vukovarske brigade, najvećim dijelom u civilu, jučer su se svečano postrojili na vukovarskom stadionu i tako obilježili 15 godina od ustroja ove legendarne brigade. Samo su zapovjednici nosili nove odore, neki od vukovarskih branitelja izvukli su stare ratne odore iz ormara, dok je većina na postrojavanju bila odjevena jednako kao onih dana kada su se uključivali u obranu Vukovara u trapericama.
Ponosni dani
O ratnom putu brigade i problemima koji su je pratili nakon završetka rata govorio je njen ratni zapovjednik i umirovljeni stožerni brigadir Mile Dedaković Jastreb.
Želim zahvaliti svim braniteljima, članovima njihovih obitelji koji su dali sebe i dijelove svoga tijela za stvaranje slobodne Hrvatske. Ponosim se teškim danima koje smo proveli zajedno, ali i time što smo danas zajedno rekao je. Dedaković je izrazio zadovoljstvo što je na postrojavanje došao velik broj branitelja iz cijele Hrvatske, kao i onih koji su ostali bez ruku ili nogu, ali su željeli jučer biti u Vukovaru.

Prošlo je nedopustivo mnogo vremena, ali mislim da je moralo sazreti vrijeme i poklopiti se više elemenata da se organizira postrojavanje. Trebalo je vremena da veleumni shvate da postoji Jastreb i Mladi Jastreb, da se usklade razni popisi i slično. Bitno je da je sve prošlo u redu i da nije bilo nikakvoga bojkota rekao je komentirajući podatak da se 15 godina čekalo na postrojavanje. Napomenuvši da je bilo ratno vrijeme i grad se branio na više punktova, da je bilo više popisa i da su stalno jedni dolazili a drugi odlazili, predsjednik Stjepan Mesić je pokušao objasniti zašto se čekalo 15 godina s postrojavanjem brigade.

Uza sve to trebalo je i političke volje da se postroji brigada koja je pomogla ne samo da se obrani Vukovar nego i da se obrani cijela Hrva</font>

sompompirovi
26-09-2006, 07:28
<font face="Times New Roman" size="+1" color="red">

Uza sve to trebalo je i političke volje da se postroji brigada koja je pomogla ne samo da se obrani Vukovar nego i da se obrani cijela Hrvatska rekao je Mesić.

Nepravda i ovlasti
Kao razlog što je manji dio pripadnika brigade bio postrojen u odorama Mesić je istaknuo vrijeme ali i troškove te dodao da je svečanost organizirana radi biti stvari, a ne vizualnoga dojma.
Ne mogu ispraviti nepravdu koja je načinjena Dedakoviću i promovirati ga u generala, jer nemam zakonskih ovlasti za to. Isto tako ako se traže isprike za učinjeno Dedakoviću i Borkoviću, onda to trebaju napraviti oni koji su i odgovorni za to rekao je Mesić.

http://www.vecernji-list.hr/system/galleries/pics/06×××5/hrv-01-txt.jpg</font>

koljaci
26-09-2006, 10:22
slave i zale za proslim vremenima.Nema
noza, nema slave, nema ali ni ostvarenih zelja.Borba im je odnijela mogucnost za pljacku.Opljackali su oni koji se misu borili.

Nas Srbne
26-09-2006, 10:50
Vidis oni su u trapericama krenuli u obrano od srpskog agresora... slomili JNA kicmu - gardijska oklopna divizija ostala bez 350 tenkova... Vi na Vukovar ispalili oko 400 000 granta, a za to vam je trebalo 3 mjeseca... usli ste u Vukovar kojeg ste TOTALNO razorili - a u medjuvremenu se je Hrvatska naoruzala...i???

I... dalje znamo...

Ko je bio koljac?? Pa jasno VI! Pobili na hiljade civila... unistili SVE!! to rade samo koljaci...

Mi smo Knin majstorski osklobodili..

O kojoj
26-09-2006, 11:31
Pljacki ti tu nas Srbine govoris?? Vi ste u vukovaru devastirali sve, a ako je ISTA ostalo cijelo, to ste odnjeli u Srbiju.

Pobili ste sve zivo, razorili sve moguce...

Nemoj se praviti da ne znas da su iza Arkanovih i drugih cetnickih hordi u 1991 uvjek isli sleperi koji su sve opljackano vozili u Srbiju!!

Kako je u Malmeu?? Tamo nemoze da se pljacka kao 1991 u Hrvatskoj!

"Slomili
26-09-2006, 13:23
JNA kicmu, pa pretrpeli poraz od iste i izgubili Vukovar"(!)

Boze ludaka!!!

Slomili su kicmu kurcu od ovce.

Ni NATO nije uspeo nista da naskodi, sem sto je pogodio poneku limenu maketu aviona, poneku maketu tenka, poneku napustenu vojnu baraku, mislim kad pricamo o vojnim ciljevima.
A to im je bio osnovni cilj - da uniste JA.

I na kraju, ××××s to, bilo pa proslo, sad pobedjuje Mitar Miric u Hrvatskoj, i onaj ko ga angazuje.
To je ono sta se danas racuna. :) :)

Parmak
26-09-2006, 13:24
Jedino Srbi mogu ovako govoriti poput onoga sto se javlja pod "koljaci"
Jer poznato je da su Srbi lazovi i to tako dobri da slazu sami sebi i u to vjeruju.

To nema nigdje na svijetu, sto srbin moze.

Bravo brale, sad samo pocni u to vjerovat. :smile06:

koljaci
26-09-2006, 13:56
ste uvijek bili, pocevsi od Jasenovca pa do danas. Da li je to cinio za vas Luburic i Francetic ili Gotovina sa Norcem, sve je isto. To zna svijet i to se ne moze zatajiti, sakriti...
Moguce je da danasnja rulja od Tudjmana i kompanije oprevarenih, zali za izgubljenim vremenom i mogucnostima. Vise nema sta da se pljacka, otima....ostali "borci" bez zadatka, bez "posla", bez kruva...
..pa udari malo slavlje, brigada, zastave znacke, spomenici, himne, vijenci.....sviranje kurcu, sto rece ovaj gore.....

Cuj, lazovi!
26-09-2006, 14:01
Pa da li ima vecih lazova danas od onih koji su izmsilili Gospino ukazanje, i onih koji su SLAGALI iracko oruzje sa masovno unistavanje???

A zna se odkud dolaze te laze. Sigurno ne iz istocne hemisfere, niti od budista, miti islamista niti pravoslavaca.

Dnas najeci lazovi su trijumvirat Bush, Blair i papa. Rekao bi i da su najveci lazovi svih vremena s obzirom na posledice njihove lagarije.

Uostalom,
26-09-2006, 14:04
zar nije laz vrlina?
Ako se time sluze predvodnici moderne civilizacije, onda je to VRLINA, valjda, NO?

E moji
26-09-2006, 14:15
×××××ni, skinite paucinu sa ociju, progledajte okolo - malo dalje od susedstva, pa vidite u kojem mi moralnom mraku zivimo, pa ce vam se valjda ukazati da optuzivati neku sicu za laganje je isto sto i optuzivati nekoga da te prsce dok plivate u moru. Ili recimo optuzivati suseda za kradju kokoski u ratnim uslovima. HAHAHAHAHAHAHAHAHAHA

I na kraju,
26-09-2006, 14:21
tip pod imenom "koljaci" vam je lepo objasnio, a vi ×××××ni ga ne razumete.

Hajde da vam nacrtam. Covek misli na sve one tajkune kojima je rat doneo silno bogatstvo - trgovina ovim, trgovina onim, lov u mutnom, partijska podobnost, familijarna podobnost...

Da li je sad jasno ista ili da rasclanjujeom na proste cinioce???

Švedski Srbine
26-09-2006, 17:16
Da li naš Švedski Srbin znade kolika se je vojna sila obrušila na te dečke u trapericama i tenisicama - koji su imali nešto protuoklopnih sredstava? a sve ostalo su otimali toj slavnoj JNA? Da li se naš švedski Srbin sjeća kako su Srbi bacali cvijeće pred tenkove koji su išli put Vukovara?? Da li se sjeća nas Švedski Srbin koliko je tenkova išlo na put bez povratka? Mi znamo da se 350 komada nije vratilo. Mi ynamo da je na Vukovar ispaljeno oko 400 000 granata (na kojih 10000 ljudi koji su tamo bili zarobljeni - dakle 40 po covjeku)

E moj Švedski Srbine!

Ma ti znas
26-09-2006, 17:33
××××× moj. Kako ti mozes da znas kad si odmaglio beste noge posra vas guzica.

Ono sta mi svi znamo to je da je Vukovar pao i da ste tu bitku izgubili. Izgubili ste cak i od one armije u kojoj se desila velika izdaja.

Ne seri bre vise, nego se prilagodjavaj konacno duhu vremena, sto kaze tvoj predsednik, pa da pricamo ko stvarno danas pobedjuje. Eto, ja sam pomenuo Mitra Mirica, Karleusu... Koga ti imas?

Pa svi
26-09-2006, 19:16
Znaju da je Vukovar pao, tj. da ste ga uspjeli osvojiti. Ali pod koju cijenu? stup slavne JNA je tamo bio osramoćen, ismijan, koliko sirove sile je upotrijebljeno za te decke u tenisicama - i koliko je vremena za to upotrijebljeno! A koliko vas je tamo izginulo?? EUUU... Uglavnom to je bila žrtva Hrvatske i dokaz kako se brani domovina, i dokaz da Srbi dalje proći neće. Mi smo dok je ta kanonada na Vukovar trajala 3 mjeseca nabavljali oružje po svijetu. U međuvremenu se je dogodio i Dubrovnik (i škabrnja) - poslije je toga je Hrvatska bila priznata i bilo je pitanje vremena kada ćete sve šta ste osvojili i popljačkali vratiti, MILOM ILI SILOM! U početku nije išlo milom, ali ste se opametili i vratili Vukovar milom. Eto tako je bilo naš Švedski Srbine!

u ovoj rubrici
26-09-2006, 20:07
se javljaju samo vojni strucnaci, stratezi i sa srpske i sa rvacke strane. Zidovi,zidovi..njima zahvalite!Da vam ne bi Izraela i njegove smutke jebali bi se i jedni i drugi.
Naravno "pobjednicka strana" je glasnija, ali u njoj pobjednii ostase samo bjednici.
Bez novca, bez posla, bez stana, bez prava...brojite samo samoubistva iz redova "pobjednika". Da su znali da ce od domovine dobit samo znacke i diplome
bjezali bi i oni sa bojista.Razbojnici koji danas sjede na mocnim mjestima ne znaju ni gdje se je vodio rat. Oni znaju gdje se moglo pljackat.

Esop
27-09-2006, 14:41
<font face="Courier" size="+2" color="blue">
" GLEDAM U NEBO PROLAZE VEKOVI,
BOJEVA LJUTIH JEDINI LEKOVI..."

A sada prenosimo TANJUGOV report o padu ustaskog legla VUKOVAR :

" Povest ce slaviti jos jednu velicanstvenu pobedu Jugoslovenske Narodne Armije, nada krvolocnim ustaskim koljacima.
Danas je u oslobodenom Vukovaru pronadeno 93 srpska deteta iz srpskog vrtica sa prerezanim grlom od uveta do uveta. Znas se tko je to pocinio i evo zasto se JNA morala umesati.
Ovi necevecni ustase, opljackali su sve
sto su mogli pa su cak i lokalnu bolnicu
potpuno devastirali tako da su srpski humanitarni dobrovoljci morali spasavati ranjenike i zbrinuti ih na poljuprivrednom dobru OVCARA.

Historija ce pamtiti Ova nedjela Ustasa
nad neduznim srbima iz Borova naselja gde su poklana ta nevina deca. Teska secanja na nevine zrtve iz Jasenovca ovde u ovom masakru nad nevinom decom Vukovara su prevazidena.

Nikada, nikada vise VUKOVAR nece biti ustaski grad."

I ti kazes bolan, da se ga ustase opljackale i unistile.

Ala ti plajvaz, bato. </font><br><hr><font face="Courier" size="+1"> Sve voce je zabranjeno jer je kiselo</font>

Sve sve, ali
27-09-2006, 22:52
meni nije jasna jedna stvar, kako bre da umlatite 350 komata tenkova sa tenisicama???

bilo bi
28-09-2006, 20:29
.. interesantno dokučiti dublje u mozak našeg srbina iz Malmoea. Toliko tona debelodugačkih ispušiti i to na SVIM, ama SVIM poljima, a on samo pokušava neke obrane, kontre, ali nikad, AMA NIKAD niti da posumnja koliko pravo ima u svemu... nikad da posumnja u srpsku svetost i nepogrešivost...a toliko smo ga tu naučili o povjesti, istini, toliko argumenta, činjenica, SVEGA...

Kaži ti nama Hrvatski Srbine iz Malmoea, Švedske, da li ikada posumnjš u stvari u koje si toliko duboko vjerovao, koje si crpio sa majčinim mlijekom? onako malo, malčece? I to naročito kad vidiš šta vas zadesi, a to "dešavanje" nikako da stane, stalno novo, pa novo...itd!

da a
28-09-2006, 20:40
... šta se tiče tenkova i tenisica, tamanili su ih ti dečki ko u transu! Sjećam se u rujnu, pa u listopadu i još u studenome, koliko su puta Srbi proglasili pobjedu u Vukovaru, a ono Hrvati pustili kolonu tenkova u grad (iZ Trpinjske ceste -INAČE grobljem jna TENKOVA), SRBI POMISLILI - konačno, A ONO Hrvati ih slistili u gradu i pokupili oružje koliko je u njima bilo. Da Srbine naš, 350 komada - što tenkova, što oklpnjaka, ali većina je odšlepana u Srbiju, nešto popravljeno, nešto za djelove i tako.. inače sve je to bilo sirovo željezo. za željezom treba biti VOJNIK, - srpski geđo to definitivno nije! pokazali su kakve su nule kad su im se suprostavili Hrvati sa tenisicama koji su branili domovinu! Da im nije nestalo protuoklopne municija nikada Vukovar pao ne bi!

Druga stvar kojoj
28-09-2006, 23:15
ne mogu da se nacudim je to sto vam vas papo nije udelio jos koji procenat za obucu kad vam je vec udelio za naoruzanje???

Samo je na onih 5 milijardi dolara (verovatno onih od Srba iz Jasenovca), trebao dodati mozda 2% i imali bi ste propisnu obucu.

Idemo dalje, jos si se jednom pokazao kao kontravezan i apsurdan. Koliko sam puta cuo kritike na nas racun da mi Srbi slavimo poraze.
Pa eto, i ti slavis Vukovar gde ste porazeni, gde ste popusili.

PORAZ, bato!

Vidis
29-09-2006, 08:41
Razlika izmedju Vukovara i vasih poraza je da je Vukovar svojom HEROJSKOM obranom (otporom) slomio kicmu najelitnijim jedinicama JNA, srozao moral cijelom srpstvu, pobljuvao Srbiju u inozemstvu (jer je cjeli svijet vidio sta se u SFRY dogadja ustvari), dao vremena Hrvatskoj da se naoruza (pod embargom), te da obuci malo vojske, a ne da salje omladince u tenisicama na front, sa jadnim naoruzanjem! Poslije Vukovara (i Dubrovnika, nekako istovremeno) slijedilo je priznanje Hrvatske.

I na kraju: VUKOVAR je VRACEN Hrvatskoj i on je u Hrvatskoj, bilo bi to milom ili silom!

Ja sam ti
29-09-2006, 11:23
vec rekao, slomili ste ××××× od ovce. Jeste ali samo u tvojoj masti. Ako ti je tako lakse, pa dobro bre, nemam nista protiv, slavi jbga.

Sto se tice naseg poraza na Kosovu polju, pa i mi smo Turcima slomili kicmu, tako da su zaboravili Srbiju i osvajanja sledecih 70 godina. Nisu ni prenocili na Kosovu nego svi TRKOM kuci. Sta mislis zasto?

Pa eto, i Kosovo je povraceno od Turaka i to u slavnim pobedama krajem 19. veka pod vodjstvom kralja Milana Obrenovica.
Jebasmo im nanu i u Balkanskim ratovima.

Pa slomili smo kicmu Austrougarskoj, i to kojoj sili, monarhihi BRE BRE!!!
Srbija i niko vise nije sveo onoliku imperiju na dva patuljka!!!

Ja sam ti rekao budalo, bre jbte, JNA je pretrpela zestok udar vasom i slovenackom izdajom. Drzali ste poluge u toj JNA - zarili i palili.

Da ja tebi postavim pitanje pre nego sto nastavimo diskusiju na temu?
DA LI TI IMAS PREDSTAVU STA ZNACI IZDAJA U JEDNOJ ARMIJI (ne izdaja jednog coveka), IZDAJA OD DVA KOMPLETNA NARODA KOJI SU DRZALI VISE OD POLA NAJVISIH KOMANDNIH POZICIJA U ISTOJ???
Hajde to mi dogovori, pa da nastavimo.

Naravno, od tog udarca trebalo se oporaviti i konsolidovati, pa kad smo to ucinili, popusili ste, a Erdut se vise nije ponovio.

Mali vlajo
29-09-2006, 12:11
Ajde reci ti nama, tko je popusio?
Jebalo ti magare kevu, popusili ste vi hrvatske kurcine.

Pa ZASTO
29-09-2006, 19:30
Niste imali niti mrvice objektivnosti niti tolerancije?? Kad vidis da su naridi definitivno i kompletno odlucili napustiti tu tvorevinu, zasto ne pregovarati o principia...KAKO - pod kojim uvjet9om...da se bre dogovorimo - neka bude bratski... da se ko ljudi i koliko je moguce PRIJATELJI razidjemo???

Vidis SSSR, Cesku itd...

konju srpski
29-09-2006, 20:33
pa upravo sa takvim bulama su i dobili bitku, ne rat. More ustasa ti ubio kevu i dete a ti hoces BRATSKI, bre budalo.

Nemam ja
30-09-2006, 02:18
nista protiv tvoje slave i velicanja te brigade, imas pravo na to.
Ja sam samo hteo da ti ukazem na bitne faktore koje zanemarujes, a to je IZDAJA u JNA.

Ja sam pomenuo Erdut (mozda ne znas za slucaj). Kod Erduta, JNA avioni si tukli sopstveno ljudstvo na frontu, i pritom naneli teske gubitke u sopstvenim redovima!!! Eto ti jedan banalan primer posledice izdaje.

Da ne pominjem da je drustvo Spegelj, Tus, Bobetko i ostali, znali gde se nalazi bukvalno sve sto se tice JA: naoruzanje, brojnost, sklonista - SVE, i da je to prosledjeno NATO-u.

Ko ti kaze da se nije pregovaralo? Nedavno je general Raseta dao izjavu o pregovorima - kako su tekli i gde se zapinjalo, u kojima su glavnu rolu igrali i inostrani faktori(mentori).

Pa eto, u jednom takvom pregovoru o buducnosti krnje Juge, Izetbegovic potpisa vrlo vazan dogovor, medjutim sutradan ga pozvao Zimerman na raport naredivsi mu : "Bacaj to!"

Pa i danas, mozda bi srpski pregovaracki tim resio da konacno stavi tacku na jednu moru koja je pritisce ceo jedan vek (Kosovo), ali Putin kaze NJET!

Na kraju o pobedi i porazu. I poraz je deo istorije deo zivota na zemlji.
Onaj ko ima snage da podnese poraz, pobedio je sebe - sjoju oholost, tastinu.
I zato se nikad ne pitaj zasto Srbi slave poraze, oni ne slave poraze vec ideju vodilju u borbi, pozrtvovanje, hrabrost, jer poraz je moguc ali poraz pobrojanih vrednosti, malo tesko!

Sinoc sam gledao jedan film u glavnim ulogama jedan nepobedivi vitez i prelepa zenska u koju se doticni zaljubio. Zenska mu je obecala da ce mu poverovati da je voli onda kad dozivi i prihvati poraz! Deluje maloumno, ali kad se malo bolje razmisli ima logike.

za gornjeg šupka
30-09-2006, 03:29
Ali ko tebe uopče pita jesi li ti za ili protiv?

Čovjeće tvoje rupe nema na fruli. Ti samo možeš da se obratiš i zamoliš za oprost svoje komšije Hrvate.

Da oprostim
30-09-2006, 12:17
Hrvatima sto su mi kucu srusili bez ikakvog razloga? Hm

Za erdut
30-09-2006, 12:18
Ne znam...ali je vijest dobra, samo ju nemogu povjerovati...mozda su vam Hrvati dali prave koordimate??

Sta se Rasete tice...on je samo pregovarao kako zacementirati zateceno stanje na kraju 1991... Dobio je ponudu da stane na stranu domovine, te da zadrzi sve cinove, velike place... privilegije. NJET!! Pitaj ga danas kako zivi?? Svi Srbi iz Hrvatske (oficiri JNA) su dobili identicne ponude, ali ih skoro niko nije prihvatio...SVI su bili uvjereni da ce JNA satrti Hrvatsku! Eto, danas ih treba pitati - KAKO ZIVITE braco??

General Raseta
01-10-2006, 01:34
i oficiri JNA nisu dali zakletvu Hrvatskoj da ce je braniti vec Jugoslaviji, i to Jugoslaviji do njenog dogovornog postojanja, a ne do haosa.

Na STV prikazan snimak o vasem zlocinu u kasarni u Bjelovaru.
Meni je jako milo da je vecina vasih zlocina registrovana za uvek, i to na filmskoj vrpci.
Imajuci na umu ovakve snimke, i sve ono sta svedoci o haosu i bezakonju u HR u predvecerje rata, kada je delio pravdu ko je god stigao, tvoje pitanje ispada maloumno u ×××××vo "Kako nismo kao Ceska i Slovacka?" Budi bog sa nama.
Tebi izgleda nista nije pomoga ovaj silni materijal koji je postiran na ovome forumu o ludilu u HR posle pobede HDZ-a! Tukac bio, tukac ostao.

Evo citaj dole samo jedan u nizu primera kako su stradali nevini neselektivno, kako je svako ko je hteo, delio pravdu.
Da li ti ovakav primer ne lici na haos - stanje koje je zahtevalo nesto da se ucini, neko da se zastiti???

VREME HAOSA
01-10-2006, 01:38
Nakon ubojstva Salima Kalabića, vozača Šipad-Jahorine, koji nije imao nikakve veze s velikosrpskom pobunom, đakovačka i osječka policija počele su obavljati očevid. Pronašli su osobe koje su pucale na Kalabićev kamion i ubile ga. Zaplijenili su oružje, no tada su iz Osijeka stigli pripadnici Glavaševa BOB-a i naredili policiji da vrati oduzeto oružje. Bili su odlučni i spremni pucati, pa ih je policija poslušala

(Ko koga ovde ××××? Gde je pravna drzava kad neka paravojska naredjuje policiji sta ce raditi???)

Četiri dana prije nego što će na kontrolnoj točki rezervnog sastava MUP-a u Tenji, nadomak Osijeka, 1. srpnja 1991. biti ubijen šef osječke policije Josip Reihl-Kir – čiji ubojica Antun Gudelj u australskom zatvoru čega izručenje Hrvatskoj – dogodilo se ubojstvo o kojem hrvatska javnost vrlo malo zna, a koje do u potankosti oslikava prilike i okolnosti koje su vladale u istočnoj Slavoniji, ili točnije Osijeku i njegovoj široj okolini, ali i stvarni odnos tamošnjih snaga. Naime, 27. lipnja 1991. u večernjim satima na cesti Osijek – Đakovo ubijen je Salim Kalabić, vozač kamiona sarajevske tvrtke Šipad-Jahorina. Kalabić je te, za njega kobne večeri, u Čepinu nadomak Osijeka, naišao na noćne straže, koje je mimo regularne policije organizirao HDZ i koje su na svoj način kontrolirale promet i zaustavljale, po njihovoj procjeni, sumnjiva vozila.

Kako takve noćne naoružane straže ili nisu znale ili namjerno nisu poštovale uobičajenu proceduru zaustavljanja vozila, te kako su neki njeni pripadnici bili u civilu, Kalabić se nije zaustavio na njihovo upozorenje, već je nastavio svojim putem prema Đakovu, namjeravajući još istu večer stići u Bosnu i Hercegovinu. Ali kako je jedan pripadnik te noćne patrole stajao na putu vozilu, kamion Šipad-Jahorine ga je odbacio u stranu. Na punktu je nastala pomutnja i strah da je čovjek smrtno stradao, pa je za vozačem kamiona organizirana potjera.

*************Noćna potjera************

Nekolicina iz noćne straže sjela je u automobile, alarmirali su još nekoliko mještana Čepina te stražu u susjednom selu Vuka i dvanaestak ljudi, raspoređenih u nekoliko vozila, u noćnoj se jurnjavi uputilo za kamionom kojeg je vozio Kalabić. Bili su naoružani dugim i kratkim cijevima, mahom kalašnjikovima mađarske i rumunjske proizvodnje koje su prije toga zadužili kao provjereni članovi HDZ-a

Sustigli su ga negdje oko Širokog Polja, u predjelu zvanom Tomašanačko brdo, na blagoj uzvisini pred selom Kuševac, koje se dodiruje s Đakovom. Zalegli su u jarak s obje strane ceste i čekali da naiđe Kalabić sa svojim kamionom.

Nakon nekoliko minuta ugledali su kamion Šipad-Jahorine i bez ikakva upozorenja otvorili vatru. Pucalo se rafalno i pojedinačno, kako je tko smatrao najprikladnijim. Tada je, prema svjedočenju jednog očevica, pucnjava prestala, a kamion se počeo zaustavljati i posve je stao na autobusnom stajalištu koje se nalazilo u blizini. Netko je povikao da se više ne puca, no ipak, kad se kamion posve zaustavio, čulo se još jedan ili dva pucnja, a jedan od članova potjere koji je prvi došao do kabine obznanio je kako je vozač mrtav. Je li ubijen iz blizine, kad se vozilo već bilo zaustavilo ili metkom iz rafalne pucnjave, ostat će nepoznato jer istraga o tome nije provedena. No, najzanimljiviji dio priče, iz kojeg će se vidjeti kako i zbog čega nije došlo do istrage, tek slijedi.

Vidjevši što su učinili i da je čovjek mrtav, neki članovi noćne potjere su se uplašili i odlučili sve prijaviti policiji. Ostatak skupine vratio se svojim kućama, dok je jedan automobil s dvojicom pripadnika noćne straže krenuo prema Policijskoj postaji u Đakovu kako bi prijavili ubojstvo i kako bi o svemu bila provedena istraga. Na putu prema policiji, na parkiralištu gostionice Zagorska klet, u neposrednoj blizini Đakova, vidjeli su policijska kola pa su zastali da ispričaju što se dogodilo. Policajci su od jednoga odmah uzeli kalašnjikov, dok je drugi tvrdio da nema oružja. Uputili su se na mjesto ubojstva, no kako ondje više nije bilo nikoga, samo su kratko pogledali kamion i pošli u Policijsku postaju Đakovo da zabilježe izjave i započnu kriminalističku obradu. Policija je uzela parafinske rukavice, zabilježila izjave, a kad se razdanilo, ponovno su s dvojicom pripadnika noćne straže otišli na mjesto događaja kako bi nastavili očevid. Ondje su već bila dvojica policijskih operativaca iz Osijeka, pa kad su završili očevid, uputili su se do mjesta Vuka, iz kojeg je također bilo nekoliko članova potjere, kako bi ih pronašli i uzeli im oružje iz kojeg se te noći, kad je ubijen Kalabić, pucalo.

VREME HAOSA
01-10-2006, 01:49
Pogibija Salima Kalabića, nedužnog vozača kamiona koji nije imao nikakve veze s velikosrpskom pobunom, zbog čega su, kako se objašnjavalo, bile formirane dobrovoljačke naoružane jedinice, nije bila jedni incident. Dva dana prije toga na cesti Erdut – Osijek, kod Bijelog Brda (sela istočno od Osijeka) teško je ranjen jedan Austrijanac (o čemu mora postojati dokumentacija u Osječkoj bolnici), vozač kamiona koji se ondje slučajno zatekao nakon pucnjave između pripadnika jedne dobrovoljačke naoružane hrvatske skupine, koja se također službeno vodila kao rezervni sastav MUP-a, sa srpskim seoskim stražama u Bijelom Brdu. Navodno su tom prilikom neki Srbi i ubijeni, a kako im je s hrvatske strane potom uzeto sve oružje, kasnije, kada je o svemu izvještena JNA, bilo je teško dokazati da se zaista radilo o naoružanim osobama. Taj incident bio je, dan kasnije, povod divljanju tenkova JNA na osječkim ulicama kada se dogodila i ona poznata scena gaženja crvenog fiće, koja je putem tv-ekrana obišla svijet.

Pripadnici BOB-a, među kojima je bio i onaj koji je sudjelovao u prisiljavanju policije da vrati oružje oduzeto nakon ubojstva vozača bosanskog kamiona, u rano proljeće 1991. razoružali su jednu noćnu policijsku ophodnju koja je patrolirala Osijekom i onako razoružane odveli ih i predali u Policijsku upravu na čijem se čelu nalazio Reihl-Kir. Bilo je to ne samo neviđeno poniženje policije već i jasna poruka njihovu zapovjedniku tko zapravo vlada gradom. Kir to naravno nije mogao otrpjeti pa je tada protiv Glavaša podigao kaznenu prijavu. Taj čin, njihove ionako loše odnose, doveo je do točke usijanja.

Čini se da je nekako u to vrijeme, potkraj ožujka 1991., kada je već bilo posve jasno da na jednoj od neuralgičnih točaka u Hrvatskoj, onoj u istočnoj Slavoniji, stvari sve više izmiču kontroli i da je policija, koja je trebala biti stup obrane, posve marginalizirana i maknuta u stranu, nakratko prevladao stav da Glavaša treba maknuti s mjesta sekretara Sekretarijata za narodnu obranu. U Zagreb su iz Osijeka odašiljana sve dramatičnija upozorenje o opasnom dvovlašću i sve većoj nadmoći stranačkih naoružanih skupina, okupljenih oko Sekretarijata za narodnu obranu, nad regularnim snagama hrvatske policije.

@@@@
Sta jos hoces VGS-e da ti postiram da ste bili daleko kao nebo od zemlje od kandidata sa kojim bi se moglo mirno pregovarati?
Vama je trebao haos i rat.

miroljub
01-10-2006, 02:22
Zasto srbi ne mogu da postroje svoju legendarnu brigadu?

Zato sto ne mogu pofatati svoje vojnike iz brigada.
Razbjezali se na Srpski nacin Kud ih noge i junacko srce nosi.
Neki jos bjeze (Mladic-Karadzic)

Ispada da su Hrvati poceli rat, jer su bili kao krvolocne zivotinje,,,,,,,nesto slicno srpskoj krvolocnosti.
Slicnost je jako velika, gotovo ista, ali jedna tanka crta rezlike je jedva vidljiva. Razlika je ta da srbi su klali i ubijali, i pljackali u Hrvatskoj, dok su Hrvati branili svoju domovinu, imanja i zivote u svojoj vlastitoj domovini.
Kao storekoh vrlo mala i previdljiva razlika.

a sta lijepis
01-10-2006, 07:49
Malmoite ove bezvezarije, trivijalije, ×××××ije... ??

i to jos tolikim textovima... o najobicnijem - miniinicidentu?? Kakve to ima veze sa bilocime? eto ti odgovor o Gudelju:
Reci Malmoite? "Dok je Kir bi ziv...PREGOVARALO SE...".
Nekako kad se sazme tvoja korespondencija tu, moglo bi se pomisliti da najveci dio energije trosis da bi "DOKAZAO" da su "...ETO Hrvati ipak sve zapoceli". Inace za mene je PRAVI RAT onda poceo! TO je bio DEFINITIVAN potez bez povratka! Dakle, Srbi su presvercali dosta cetnika koljaca sa masu naoruzanja u Borovo Selo, zatim su IZVJESILI Srpsku zastavu u centru sela i izmislili jedan inicident te pozvali policiju da ga rascisti. Kad su (mislim dva policajca) dosli, zarobili su ih - da bi navukli da ih veca grupa dolazi oslobadjati, sta se je i dogodilo. Docekali su ih u zasjedi te ih automatima i mitraljezima uglavnom pokosili, (3-4 su se izvukli i ubili nekoliko cetnika). Tim ubijenim policajcima su bile odrezane glave i iskopane oci!
Sta se tu poslije ima pregovarati?? Kapitulacija HR?? Daj mi ti reci? Jedino sta se ima pregovarati - odnosno NAREDITI maknite (ili momentano razoruzajte)SVE sta je naoruzano da mi dojemo i bez pucanja uhtimo SVE koji su odgovorni za taj zlocin te da ih po zakonu kaznimo. Kao i SVE koji stavljaju barikade, maoruzavaju se, prijete, uvoze cetnike itd...itd... E moj malmoite!

Nastavak o Mudelju
01-10-2006, 12:38
Reihl-Kir je, drugim riječima, iznutra i iz neposredne blizine gledao kako se rađa rat. Štoviše, imao je pred sobom takoreći šifrarnik po kojem su duhovni očevi rata slali svoje zaluđene sinove da ubijaju i da budu ubijani, i taj čovjek očito nije smio preživjeti. Možda nekome i dalje nije jasno zašto o ovome treba, baš nasušno treba pisati. Pa, jednostavno zato što se Kirova udovica na ponovljenom suđenju ubojici njenog muža 1997. godine osjećala, sama veli, kao okrivljenica, dok su s tada oslobođenim Gudeljem najtiražniji tjednici objavljivali goleme intervjue kao s nekim mučenikom. I što nitko ne može ponuditi opipljiva jamstva da je i danas bitno drukčije.

Reihl-Kir je prešućena sramota ove zemlje, pred kojom bi ona morala podsječenih nogu kleknuti, pa ako mu nije u stanju odati počast kao junaku jednog nejunačkog vremena, ono barem priznati da bi bez takvih ona bila puno gora nego što jest. Ali, ništa se od toga niti ne nazire. Štoviše, sasvim je realno da će njegov ubojica Gudelj biti dočekan nešto kao posrnuli domoljub, koji se poslužio, je li, malčice "nedemokratskim" sredstvima, a sve drugo je u najboljem redu. Na tržištu domoljubnih ikona ta se roba još uvijek puno više traži.

Ona ne čačka po lošoj savjesti zemlje, niti zbog nje treba rušiti čitave slogove u dogmi o "kao suza čistom" domovinskom ratu, i ne vidi se da će se u dogledno vrijeme tu išta promijeniti. A Kir? Žao nam je, čovjek je promašio film u kojem će se pojaviti, morate ipak razumjeti da se sve događalo u osvit rata, kada su Srbi listom prišli ekstremnim opcijama, pa se valjda nije očekivalo da će na hrvatskoj strani cvjetati umjerenjaštvo (Tuđman: "Ne mogu ići u rat s časnim sestrama").

Ali, i ovo je jedna od laži kojima je hranjena mrcina rata ranih devedesetih. Točno godinu dana poslije Kira, ubijen je (u srpnju 1992.) na izlasku iz Topuskog prema Vrginmostu (danas Gvozdu), također rafalom iz zasjede, Dmitar Obradović, miroljubivi načelnik Vrginmosta. Bio je dio tadašnje krajinske vlasti, ali očito vrlo nevoljko i uz puno opstrukcija, od kojih je najgora bila ta što je tvrdio da se hrvatsko-srpski rat može izbjeći ako obje privuku k nozi svoje ekstremiste.

Ni do danas se ne zna tko je pucao u Obradovića, u početku se to providno pokušalo natovariti Hrvatima, a danas je jedina dilema, i na srpskoj strani, je li to učinjeno po nalogu iz Knina ili ga je ubila neka horda koja se nije podčinjavala ničijem nalogu. Kako bilo, Obradović se javno izjašnjavao protiv "fašističkog mraka" i kao sljednik partizana, pa je logično da su ga likvidirali oni koji su sebe smatrali sljednicima četnika.

Ali tko god bio, očito je brat po dugom oružju i kratkoj pameti onima koji su ubili Kira. Jer, ugledali su se jedni u druge u najgorim stvarima, bacajući fetvu na vlastite mirotvorce kako bi zatim krvoproliće moglo postati opće, i tako zajednički dali pečat jednom brutalnom i nesretnom vremenu na koje još nije stavljena točka.

@@@@@
Meni se svidja ovo:
"Reihl-Kir je prešućena sramota ove zemlje, pred kojom bi ona morala podsječenih nogu kleknuti, pa ako mu nije u stanju odati počast kao junaku jednog nejunačkog vremena, ono barem priznati da bi bez takvih ona bila puno gora nego što jest. Ali, ništa se od toga niti ne nazire." POTPISUJEM.

E pa VGS, ako ti i dalje ne bude jasno kako nismo kao Cehoslovacka, evo ti gore lepog stiva i obrazuj se, a ja ti vise necu odgovarati na takvo ×××××vi u tvom stilu prejudicirano pitanje.
Neka ti konacno postane jasno zasto su oni, na obema stranama, koji su zagovarali mir, mirno resenje i suzivot Hrvata i Srba izvukli najdeblji kraj, deblji i od srpskih baraba koji su "bogom" dani za onu HDZ vlast - hapseni pa ekspresno pustani na slobodu.
A Kira, Levara i ostale postene Hrvate stizao je metak.
Sta vise, ja strepim za ovoga postenog Hrvata, Marinka ČULIĆA, da mu se nesto ne desi, ko zna.

I koji si moj zapeo za primer Cehoslovacke? Eno ti blizi primer Makedonija. Ne bese ni jednog pucnja kad se osamostaljivala! Pa razlika je u tome sto Makedonija nije htela van svoje gradane srpske nacionalnosti (27%). Makedonska vlast ih nije delila na "ONI", nego na "NASI".

Prema tome, zaobidji me vise sa tim pitanjem. Meni je sve jasno, a ako tebi nije, to je tvoj problem; imas dovoljno materijala na ovome forumu pa proucavaj.

Pa i mi
01-10-2006, 13:47
vas djelimo na NJIHOVE, prema tome idite u ××××× materinu.

kursluz
01-10-2006, 14:10
hehehe,,,,,,da makedonija ima MORE, ××××× bi prosli kako su prosli.

crnogorci su prosli na referendumu, sad ste ostali ko madzarska imate dunav, plovite sa ratnom mornaricom :smile06: po dunavu

Zamisli
01-10-2006, 14:11
?? IMAGINE??!! KIR? jedan, samo jedan... "SRAMOTA OVE DRZAVE"... A sta si ti? vas 500 000 "srba iz Hrvatske"?? ... jedna takva bezvezarija i najobicnija trivijalije, jedva vrijedna spomena u kontextu klanja i terora kroz koji je Hrvatska prolazila i prosla...od 1991-1995. Zasto ne spominjati onih 12 policajaca koji su 02.05-1991 bili pokoseni i masakrirani u Borovu Selu kad su vrsili svoju duznost?? Reci ti meni KO im je "namjestio pusku" sa Hrvatske strane?? Ko zna ... mozda Kir?? NEKO JE! sta ti mislis koliko je nase hrabre i uvjek nevine mladosti izginulo od spiuna, otkucivaca, izdajica...itd... Malo pomalo - sve u trku, polako smo ucili na svojoj krvi i zivotima... Bitno je da je HR slobodna, da ste vi ispusili, te da ste u matici ili u trecim zemljama - TO je najbitnije, a sad sta patite i patit cete dok god budete zivi je vas problem...

A sta se 204 brigade tice, bolje je da je postrojena bez uniforma, onako ORIGINALNO!! kako su bili dok su razbijali JNA oklop i izludjivali, ismijavali, vaskoliko srpstvo i JNA.

Razbijali su
01-10-2006, 16:28
JNA pa su se sami razbili.
HAHAAAAAAAAAAAHAAAAAAAAAAAAAAHAAAAAAAA
HAAAAAAAAAHAAAAAAAAAAAAAHAAAAAAAAAAA

E jesi manijak u ××××× materinu, nema ti ravna.

E vidis manijace, Kir je samo jedan primer one vlasti zlih namera.
Haosa je bilo na sve strane.
Ja sam svedok kad ste hapsili ugledne Srbe koji se nicim nisu zamerili ni jednoj strani, vec su zagovarali mir i suzivot dva naroda, za sta su se zalagali ceo zivot. Takve je progutao mrak.
Srpske bukace su hapsili, pa bi ih smesta pustali jer su im trebali.

Eto ti pa citaj budalo jedna, ja to nisam izmislio, nego hrvatski novinar, posteni Hrvat, a ne smece kao ti.
I sve ovo sto postiram, preuzeto je iz hrvatskog tiska, nista iz srpskog.
I jos nesto, ODUSEVLJEN SAM STO IMA I TAKVIH HRVATA. A i sto ne bi bilo? Onaj ko razmislja sopstvenom glavom, taj nema nikakvih problema.

Al si uprsko ovo sa Makedonijom, da mi se gadis. FUJ!
Kakvo more, budalo??? Najvazniji putni pravac, tako reci ZIVOTNI, ide preko Makedonije za luku Solun.
Makedonija povezuje dva prijatelja - Srbiju i Grcku.
Gde ces veci interes Srba nego taj???
Sve jedno, Makedonija je stekla nezavisnost bez ispaljenog metka. Objasnio sam ti i zasto.
Sta si se usprcao koji moj oko pitanja na koje nisi u stanju da odgovoris. Jednostavno ga preskoci.
Onaj ko u svakoj prilici zeli da ispadne u pravu i pobednik, ispadne komican i JADAN! Odgovori iz ocaja i ignorantnosti su VRLO PREPOZNATLJIVI, imaj to na umu.

Rekao sam ti, i Makedonija i Crna Gora su resili da svoju populaciju srpske nacionalnosti zadrze.

Da se vasa vlast identicno postavila, bar bi olaksala povratak izbeglih, i pozvala ih da se vrate, umesto zabrane povartaka i oduzimanja imovine ako se ne vrate, u stilu "Ne mozete doci, a ako ne dodjete u roku od 3 meseca, oduzima vam se imovina!" HAHAHAHAHAHAHAHA
Ne, no su se igrali "humanim" preseljenjem naroda, vrtili se oni kao propeleri tamo, i jedan i drugi.

sta bi ti
01-10-2006, 17:35
Htio?? Pa i U Hr ima onih koji su sa raspadom komunizma i Srboslavije izgubili! Ima ih dosta. Lijepo je bilo biti clan partije ili raditi nesto na ideoloskom planu, Marksizam, samoupravljanje itd... ili zvjeti od politickog polozaja... Svega je toga nestalo... A ti se groznicavo drzi takvih Hrvata - tu i tamo ih se nadje... Ali - 1991 ih je 94,2 % glasalo za samostalnu Hrvatsku...dakle i velika vecina Komunjara!!

Reci ti nama - STA BI TI HTIO DA SE JE DOGODILO 1990 -1991?? Ajde pojasni? Da se vec jednom opasuljimo!

Pojasni nam kako ti danas gledas na svoju maticu? Kako na Hrvatsku?? Kako gledas na svoju bracu "krajisnike"? Da li si dobro i pametno postupili?? I kazi - ovo je vazno!!:

DA LI SI ZACUDJEN I DA LI SI MOGAO VJEROVATI DA CE HRVATI BITI POLIKO HUMANI POSLIJE BLJESKA I OLUJE, I SVE TE MANJE VISE ZLOCINCE - NESMETANO PUSTITI KUCAMA??

majkitiga spalim
01-10-2006, 23:51
heh ××××te čača tvoj srpski. ja sam preskako balvane po Hrvatskoj 1990 g.

A KO IH JE POSTAVIO?

Nit je bilo hapšenja, nit ubijanja, već srbadija zaposjela puteve i zajebaje narod. Tražili su probleme i dobili ih. I šta sad? Več razgulite po "belome svetu" pljunite u šake i arbajt buraz a ne seri tu po kompjuteru

Pa ni balvani
02-10-2006, 00:02
nisu bili bez veze. Postavljeni su zbog toga sto im je preceno. Preceneo im je da bi se pobunili, i kao rezultat toga, da bi im se "zazelio srecan put" bez povratka.

Na pitanje "kako Srbi mirno zive u HR, kako im nista ne fali?". Pa zato sto su svedeni na puku manjinu i ispod "zadovoljavajuceg" procenta (bese li ono 4%). Sada oni trebaju HR kao leba, da bi se nekako uguralo u EU.
Ipak nisam siguran da i taj procenat danas uziva u sigurnosti i jednakosti. Traju napadi, traje diskriminacija i dalje.

Da malo bolje
02-10-2006, 00:10
pojasnim da ne bude zabune. Treba Hrvatska njih kao leba....

Eh da, jos
02-10-2006, 04:42
da to odgovorim, majke ti svoje spalis, preskakao si balvane, dakle niko te nije sprecavao da prolazis kroz te punktove, sto je i ziva istina, sve do krvoprolica na Plitvicama.

Ne, no smo trebali da cekamo one monstrume iz 41. pa da molimo boga da nam ne urade ono sta su nam tad uradili.
Kao ono u glinskoj crkvi, mi se molili bogu, a zveri nam se prisanjale pa krenule da nas kolju.
More nosi se u ××××× materinu, sta ti znas.

Dokle god kod vas svedoci ne mogu u strahu da kazu istinu, ××××s to vase drustvo: te malo crkva umesa prste, te malo neka sranka umesa prste, te opet neko mudo koje se kiti nekim domoljubljem i "zaslugama". Ne bi ja vise ziveo u takvom okruzenju. Oni jadni stari koji nemaju vise nikakvog drugog izbora, zao mi ih je, ali racunam kako god da im je ipak su tamo gde su i pradedovi ziveli - na svome su.

e pa mali vlajo
02-10-2006, 11:39
koji ××××× trazis onda stalno ovdje na ovom forumu. Mars tamo preko Drine, u tri picke materine monstrumske. Evo kako su te tvoji balvani zastitili, dzubre glupo i lazljivo.Pokusaj nesto takovo u Svedskoj pa ces i tamo obrat bostan.

majketi ga spalim
02-10-2006, 14:34
A sto su mi uzeli auto i isprebijali me ko vola u kupusu, to NISTA, to je normalna porcija za prolazenje iz Zg do Dalmacije.

Nabijem ja vas sviju na K-ola-c koji se sad ulizuju i vratili bi se nazad poput tebe sugo srpska.