Stranica 2 od 6 PrvaPrva 1234 ... PosljednjiPosljednji
Prikazujem rezultate 26 do 50 od 141

Tema: Znalci, javite se!

  1. #26
    Dušik
    Guest
    Kolega Sgracin, vidi se da nisi kemičar- inače bi znao da su plinovi u molekularnom stanju a ne u atomskom (osim plemenitih plinova), sreća naša jer bi inače otišli u ××××× trenutačno i mi i naše pile.
    Oprosti na kurcu, danas sam ogrebao auto pa sam ljut. A zamisli da je kisik u atomskom stanju... isti trenutak bi lim otišao u ××××× (zahrđao).

  2. #27
    sgracin
    Guest
    Joj stari umjesto dva atoma dušika N napisio sam MOLEKULA - kaj ce se sad - raspast cijeli PSE zbog tog??
    Inače mrzim kemiju...
    Gle Zega, jasno je da ozon nastaje djelovanjem UV zraka na kisik. Ima ga jako jako malo uz površinu Zemlje - ozonski sloj se proteže od 15 - 50 km visine, ali je najkoncentriraniji između 20 i 25 km. Ozon je najjače oksidacijsko sredstvo - oksidira ama baš sve osim zlata i platine. I naravno, ××××no otrovan - dobro da taj tip nije naje....
    By the way, jer znate kolko kostaju platinaste alu felge??
    U osjetljivim fizičkim mjerenjima ima bitne razlike između 1.5 i 1.501. Ako se bavis stvarima koje si spomenuo onda bi to bar ti trebao razumjeti i znati!
    A ak stavim gumu dvije godine na izravno čisto Sunce - pa ××××te (pardon na izrazu) raspalo bi mi se i pol lima na autu ...
    Ponovo usporedba sa ljudskom kožom: probaj se ti izlagat Suncu dva sata (a ne dvije godine) - bit ćes (naravno bez krema) pečen ko purica s mlincima - kamo nebi guma otisla, zato ih i pokriješ da ne odu. Al opet napominjem, izohorno širenje zraka izunutra je jako ozbiljna stvar.
    Ja sam imo dusik u svom autu 8 mjeseci - otiso na kontrolu, ma da je 0,1 bar iscurio nes bi reko...
    Razlika od 3% nije velika a nije ni za zanemarit. Procitaj sta sam napisal oko zračnih filtera...
    Recimo, kod broja 1.5, 3% gore ti je 1.545!<br><hr>

  3. #28
    ZEGA
    Guest
    Covjece pricamo o auto gumamama i tvojem opisu kako osjetis veliku razliku izmedju guma punjenim dusikom i obicnim zrakom makar su razlike tek mjerno vidljive da upravo i spadaju u osjetljiva fizicka mjerenja...
    DA je razlika mjerna razlika...je, to nikad nisam sporio ali da se ne ponavljam trabunjas gluposti...
    Prednosti nema, razliku ne osjetis, patis od placebo efekta, u double blind testu bi popusio debelo, za isti model gume "mekoca" ovisi o tlaku (sto je i konacni produkt "tvrdoca gume" i vrijedi za sve plinove isto) ali premali tlak dovodi do nepravilnog koristenja gume i trosenja isto kao i preveliki...
    Gume 10x prije nastradaju zbog vanjskih utjecaja nego zbog gluposti kao sto je zrak/dusik u gumi...
    I auto je non stop na vanjskom zraku sa svim navedenim plinovima (citaj opet moj prethodni post, osim ako ti svog ne kondiconiras u specijalnom komorama ili barem vrecama) a da ostavljanju na suncu ne pricam (ja znam da je moj hrpu sati vani na suncu svaki dan svako ljeto ××××no debelo vise nego ja mozda ti za svog imas prenosni zaklon?)...
    Koncentracije ozona su tipicno 50-80ppb za suncanog dana na puntjarci, a u gradu i dvostruke za suncanog dana kad je promet veliki i dolazi do pojave fotosmoga, te koncentracije se vise ne smatraju malima (grad/fotosmog) i da uzrokuju probleme sa respiratornim sustavom u ljudi pa i u materijala (malo ali opet puno vise problema nego zrak u gumi za kojeg se tako grcevito drzis)...
    I da na autima kod mene doma tlak ZRAKA u gumi je isti od sezone do sezone (kad se majenjaju za zimske 2x u sezoni skini stavljaj i svaki puta cu ××××t sa 80kn, 160kn na god?) i to je isti K.
    Ti i dalje placaj dusik u gumama a ja cu si pojest/popit nesto...
    ZEGA<br><hr>

  4. #29
    fergazer
    Guest
    Ja nisam nikad reko da osjetim veliku razliku - rekao sam razliku; isto kad stavis kaj ja znam remus spulju na auto i osjetis kak bolje ide tak osjetis i da auto bolje leži.
    Poanta je što se bolje "odnosiš" prema gumi to će ti ona dulje trajat. A pretpostavka za to jest da je napunis dusikom. Onda bi prema tvojem sve gume trajale max. 3 godine (recimo da prijedeš sa njima 10000 u te tri godine) i onda bi ih svi trebali mijenjati zbog tih svih plinova koji izvana stete gumi.
    A sad nemoj se uvrijediti jer ako ti meni možes reći da bolujem od ××××nog placebo efekta onda ću ti ja reć da si kupiš knjigu od Vladimira Paara: Fizika 2 jer je vidljivo da o plinskim zakonima i termodinamici nemas blago rečeno pojma...
    I nemoj uzimat slučaj grada za plinove, to svi znaju da je grad prica za sebe - uzmi recimo kaj ja znam Samobor ili neki manji grad il selo gdje nema takvog zagađenja, tamo nema tako velike stetnosti od tvojih "plinova" iz zraka a opet se desi da gume puknu bez pardona na toplom Suncu.
    I da, ja sam tip koji fura cjelogodišnje gume, ja nemam problema sa tim "promjenama" i nadopunpavanjima - a kakav sam snijeg prošo u Austriji sa Michelin Energy XT2 to nije za vjerovat...<br><hr>

  5. #30
    fergazer
    Guest
    Sad sam FERGAZER!!!
    sgracin<br><hr>

  6. #31
    neotesani
    Guest
    Zega, bas me zanima da li bi tvoj XM osjetio malo povecanu koncentraciju dusika? he,he, he....
    Mozda se kod onih njemackih "zapreznih kola" kombinacija dusika i deformabilnije gume osjeti....

  7. #32
    alien5
    Guest
    Neman volje baš sve ponovo pročitat al jel neko ovdje izvalija da guma napunjena dušikom duže traje od iste gume napunjene zrakom??? :smile25: :smile25:

  8. #33
    alien5
    Guest
    Mislim da mi neko objasni jer mi to definitivno nije jasno!

  9. #34
    chevy
    Guest
    Sudeći po indikacijama, definitivno se radi o lošim gumama. Naime, sastav guma je takav da ne pruža dovoljnu elastićnost kojom se amortiziraju (ublažuju)svi udarci koje guma primi od podloge u tijeku vožnje, što potvrđuje i velika buka (zvuk)koji proizvodi guma u dodiru sa podlogom. Buka, odnosno "odvratni" zvuk se prenosi od gume preko felge i ovjesa do unutrašnjosti kabine vozila. Očito se radi o gumama koja loše i prijanjaju za podlogu, što se ogleda u laganoj trešnji tijekom velikih brzina. Gume su pretjerano "plastične", te savjetujem posjetiti dobrog i provjerenog vulkanizera, jer marka pojedinih gume ne jamći kavalitetu, barem ne u Hrvatskoj.

  10. #35
    fergazer
    Guest
    Ma daj stari rijec je o Dunlopicama - ne o Savi ili Toyu ili Nokianu vec o Dunlopu. Jedine gume za koje znam da su cista pljastik su Pirreli.
    A i riječ je o Fiat-u, ne znam za druge ali ja Fiat nebi nikada kupio, kumce mi ima novog novcatog Punta i tvrd je do boli, nije čovjek vjerovo...
    Dragi vanzemaljcu, caka ti leži u tome da ti guma punjena dusikom traje i do 30% dulje od one punjene zrakom!!
    Zašto, ponovit ću: za razliku od komprimiranog zraka, dušik sadržava manje vlage i kisika, nezapaljiv je, ne zagrijava se kao zrak, itd...

  11. #36
    neotesani
    Guest
    ova zadnja me podsjeća na prednosti kamenog mosta: nezapaljiv, lijep, manje se grije.....
    Kakvo ekvilibriranje između mikro i makro pogleda na svijet.

  12. #37
    Mehanicar
    Guest
    dusik uopce ne moze sadrzavati vlagu ili kisik ako cemo tako, a sto se tice samih guma i tako ce se izvana puno prije unustiti nego iznutra, sto se oksidacije tice celicne felge su dovoljno zasticene da im zrak nista ne znaci ,opet su izvana puno vise izvgnute koroziji a aluminij i tako stvara svoj zastitni oksidni sloj i dalje od njega ne hrdja !
    prednost dusika moze biti samo u zagrijavanju , ali sta kad guma i tako nije full vakumirana i opet stalno propusta - koliko toliko ali pusta !
    Tko voli nek izvoli, meni nema smisla !

  13. #38
    fergazer
    Guest
    Naravno da ne moze dusik sadrzavati elemente koje si naveo sam kaj to nemres objasnit ljudima - jedini zrak koji sadrži je onaj "nevakuumirani". Čelik je legura željeza (Fe) ugljika (C do 2% udjela) i ostalih legirajućih elemenata. Cim materijal u sebi sadržava željezo on je podložan koroziji.
    Ja sam gro puta vidio na novim autima kako su aluminijske felge zahrđale nakon 4 godine, počevši od Alfe Romeo, Renaulta pa do ne znam kojih auta.
    Punjenje dusikom ima jako smisla, puno više nego što ste svi vi svijesni...<br><hr>

  14. #39
    alien5
    Guest
    Fergazer: 1. <<Dragi vanzemaljcu, caka ti leži u tome da ti guma punjena dusikom traje i do 30% dulje od one punjene zrakom!!
    Zašto, ponovit ću: za razliku od komprimiranog zraka, dušik sadržava manje vlage i kisika, nezapaljiv je, ne zagrijava se kao zrak, itd... <<<
    2. Aluminijske felge

    1. Pa bogamu Fergazer jel se tebi guma troši izvanka ili iznutra?

    Dvije iste gume, koje će odraditi isti put, po istom asfaltu i koje su napumpane na isti tlak će se trošiti potpuno isto bez obzira drža ti u njima dušik, zrak ili 50 malih aliena koji će krpit gumu iznutra!! To ti je isto ko da ti meni rečeš da kad padneš sa motora i stružeš asfaltom da će se manje istrošit koža sa vanjske strane kod one kožne jakne (a potpuno su iste) koja ima gore tex sa unutarnje!!! Ili ako baš hočeš auto: kod onog auta koje ima klimu stalno uključenu će nakon šta ti ja znam koliko godina lak sa vanjske strane biti bolji od istog auta na istom mistu pod istim vremenskim uvjetima ali bez klime! Je, malo sutra!!
    Naročito 30 %!
    2. pa bogamu jesi li ti prespava kemiju: Aluminij ne hrđa, nego se sa vanjske strane aluminija stvara zaštitni film Al2O3 ilitiga aluminij oksida.Ako si ti vidija zarđale felge, garantirano nisu od aluminija! Ako ne viruješ idi pogledaj stare aluminijske profile na prozorima i vratima: ne ove nove plastificirane već baš one stare: nijedan nije bija obložen dušikom (ha!) već dapače - sve živo je bilo na njima pa na nijednom nema hrđe!!!
    Toliko%<br><hr>

  15. #40
    alien5
    Guest
    E, i zaboravija san:
    Cim materijal u sebi sadržava čelik on mora hrdzat da ga jeb...

    Jesi li ti ikad čuja za nehrđajući čelik???
    )
    Ako nisi dođi kod mene na terasu pa po mojoj ogradi od nehrđajučeg čelika (nije obložena dušikom ) traži hrđu koliko očeš. Ako nađeš točkicu ja tebi šta god hočeš. Ako je ne nađeš onda ti meni Kozlović Malvaziju barrique 2002 - jel vridi??! ) <br><hr>

  16. #41
    chevy
    Guest
    Kad je riječ o gumama koje se mogu nabaviti u Hrvatskoj, neovisno o marki, pa tako i Dunlop, bilo bi zgodno da pitate vulkanizere ili određene trgovine, od kuda se nabaljaju te i takve gume. Zar lumenu misliš da su one iste kvalitete kao i one što se prodaju u EU. Pa tko to može biti toliko naivan. Što misliš da li su i dijelovi, odnosno komponenete koje se ugrađuju u auta za HR tržište iste kvalitete onima koje se ugrađuju u auta za EU tržište. Ako nisi znao na svakom normalnom tržištu postoje određeni standardi, koji se moraju ispoštovani, da bi određeni proizvod mogao uopće doći na to tržište. Hrvatske toga nema. Da li si ikad čuo i vidio nekog iz Ureda za standardizaciju RH (ako to uopće radi) tko je kontrolirao kvalitetu proizvoda, te podvrgnuo isti ocijeni i ispitivanjima sukladno propisanim standardima. Kod nas se uvozi sve i svašta i podvaljuje nam se da kupujemo svakojako smeće. To vrlo dobro znaju i proizvođaći automobila, kao i njihovi ovlašteni dileri u RH, a posebno Talijani (maheri za muljanje). A ti i dalje puni svoje gume dušikom, vjerojatno će ti duže trajati.

  17. #42
    Mehanicar
    Guest
    alien ti je dobro napisao Al,TI,Cr - ti metali ne hrdaju, zato se i dodaju celiku ( tocno je ovo sto si napisao do 2% ugljika celici, pa podjela na konstukcijske, alatne,NEHRDAJUCE bla, bla, Fe-C dijagrami - aa glava me vec boli ) )
    a "ne hrdjaju" iz jednostavnog razloga sto stvaraju oksidni sloj na povrsinai cije su molekule max. do 1,5 puta vece od bazcnog materijala i onda kisik dalje ne prodire u unutrasnjos tog osnovnog materijala i to ti je cjela nauka,
    nehrdajuci celici su oni legirani sa preko 12%Cr u krutoj otopini, ne krabidima i monofaznoj strukturi (austenitnoj,feritnoj ili martenzitnoj) bez postojanja neke druge faze to su 2 uvjeta koja moraju bit ispunjena i nema korozije a taj krom sadrze iz istog razloga, da on stvori zastitini sloj CrO i nema dalje prodiranja korozije , kod njih nije problem u povrsinskoj koroziji, problem s javlja s peeting korozijom ( rupicastom ) koja prdire iznutra na mjestima spajanja, tj. zavara itd. itd. .....

  18. #43
    fergazer
    Guest
    Je je momci, sam se vi pravite pametni, ne postoji material na kugli zemaljskoj koji ne hrđa, svi materijali hrđaju i platina i zlato itd itd ali ne u tako velikom razmjeru kao željezo i čelik. Zlato će zahrđat nakon recimo 30 godina a željezo i čelik nakon 10 godina.
    A da sam vidio zahrđane alu felge to jesam.
    Ja ću i dalje punit gume dušikom i vozit se kao car, a vi tu i dalje filozofirajte o oksidnim slojevima i pic... mater...!

  19. #44
    neotesani
    Guest
    Dragi fric33, nadam se da ti je sad sve jasno.....
    Dunlop SP10e je slabije kvalitete od svih prethodnica (sp7, sp8, sp9) po pitanju drzanja ceste, osobito ponasanja na mokrom dok je trosenje bilo zadovoljavajuce, i zato ih vise nisam stavljao. Sto se tice mekoce ovjesa tu si puno neces pomoci gumama, ali ako bas zelis uciniti sve onda: 1.uzmi gume vece deformabilnosti u radijalnom smjeru (praznu gumu rukom stisci u radijalnom smjeru i promatraj deformaciju bocne strane i otpor sili)
    2. gumu napumpaj dusikom jer njegov modul stisljivosti prakticki odredjuje stisljivost zraka, stisljivost ostalih plinova je zanemariva spram njegove,a to znaci da se i komprimiranjem zraka povecava koncentracija dusika u zatvorenom prostoru-gumi). Mekoca gume ti u ovom slucaju prakticki koristi samo da svojom deformacijom i smanjenom apsorpcijom energije onemoguci prijenos dinamicke sile koja djeluje na gumu dalje prema felgi a taj dio preuzima medij (dusik ili zrak).
    Uzmi u obzir da je gore navedeno jedino sto na svojoj guzici mozes donekle osjetiti, i to samo ako zaista imas "tvrd" auto. Sve ostale navedene teorije u postovima stoje, ali ih na svojoj guzici neces osjetiti, osim ako si fenomen, u tom slucaju mi se javi zbog izvodjenja eksperimenata na tebi.
    Pa da zakljucim, ne zelim nikoga uvrijediti, ali zaista biste trebali poraditi na vlastitoj sposobnosti odvajanja bitnog od nebitnog, uzimajuci u obzir referentne sustave iz kojih promatrate (fizicar ce sigurno shvatiti).
    A ti fric33, kupi si fino mekse AMORTIZERE i OPRUGE MANJE KRUTOSTI ali nemoj pretjerati s oprugama jer ces dobiti prevelike oscilacije oko ravnoteznog polozaja.


  20. #45
    FpuntoHGT
    Guest
    A ×××× vas dušik, napumpali su mi gume s tim ××××××m prije 2 tjedna, reko ×××ך 80kn da vidim u čemu je fora i mogu vam reć da sam primjetio -nema apsolutno nikakve razlike!! Gume ko gume, auto tvrd ko i prije, držanje ceste isto, sve isto... Ne vidim baš neki smisao osim što mi crvene kapice ventila bolje pašu uz auto, al to se može sredit za dosta manje od 80kn, sve skupa dosta uzaludna investicija...

  21. #46
    ZEGA
    Guest
    Nemoj tako covjece pa ti nisi normalan nema razlike, pa sad ce te gracin u top strpat kako to mislis nema razlike, pa to je nevjerovatno morea biti da su ti odumrli neki organi za percepciju drzanja zavoja i i sto ti ja znam recimo mekocu vozila !!!
    E moj fergazer/gracin toliko termodinamike i teorije plinova znam da mogu da ti kazem tvoju dijagnozu, a ti si svoj genije pokazao u prethodnim odgovorima...
    A za koncentracije oksidacijskog smeca (O3, No) sam ti rekao za grad, za puntjarku (koja je definitivno najudaljenija od izvora tog ×××××× koje generira povece kolicine tog plina) a samobor i slicno ti je negdje na pola puta...
    Sve u svemu problem ostaje (makar ga ti ne vidis, vec vidis "unutarnje neprijatelje") ) ...
    Na suncu pukne guma koja ima defektne oplate zbog nekakve greske u proizvodnji ili ostecenja kojeg ti ni nemoras vidjeti usljed udarca u rupu ili rinzol...inace normalna ispravna guma na suncu ne puca zbog povecanja pritiska usljed zagrijavanja...
    Joj kak je sugavo ponavljati se....
    Daj ne lupetaj!
    ZEGA

  22. #47
    fergazer
    Guest
    Neotesani hvala ti ko bratu kojeg nemam, ××××te svadam se tu sam ko posljedni samuraj.
    Elijenu, pa nisam konj da tražim hrđu na alu felgama nakon dvije godine - pogledat ću nakon 6-8 godina (isto kao i tvoju terasu...)!
    To mi je mrak fora - svi kao prodaju i tvrde kak recimo zlato ne hrđa, našo sam mado zlatnu 24 karatnu narukvicu iz 1985 sva "nagrizana" od hrže...
    Evo ti primjene tog "nehrđajućeg" čelika - od njega se rade (il su se radile) tračnice i kotači vlakova, ne moram ti dalje pričat u kakvom su oni stanju nakon samo 10 godina...
    Evo vraćamo se na ono šta sam reko na početku - kombinacija alu felgi i dušika je mrak stvar koja malo "omekanjuje" auto.
    Meni je nažalost jako žao šta se nekim ljudima ovdije ne mogu dokazati prednosti punjenja gume dušikom.
    Bogme narode kak je Zega nama lijepo opisao kakve opasnosti nam vrebaju iz zraka, u buduće ću izlazit van u astronautskom odjelu jer vidite što ti "plinovi" rade jednom iznimno kvalitetnom materijalu kao što je guma - kaj će tek nama ljudima onda napraviti??
    Zega imas praksu za pet al ti teroija šteka. Bitno da se nekaj zbiva, a zašto to nije tak važno... Svaka ti čast ali neke najosnovnije stvari ne kuzis, bar što se ove teme tiče. Nema nikakvog problema, samo onaj koji je u tvojoj glavi jer po tebi ispada (kao što sam već rekao) da se gume treba mijenjati svake tri godine zbog tih štetnih utjecaja i po tebi ispada kako je guma kao materijal čista pušiona.
    Joj kako je lijepo ponavljati se...
    Ajd Zega ne zaje... kak si i sam reko odi pojest nešto, a ja ću umjesto Jumbo picante pizze i dve Kole napunpat si gume dušikom pa bumo vidli ko je bolje prošao...<br><hr>

  23. #48
    neotesani
    Guest
    ne budi blesav hgt, opterecujes se pogreskom, a sve sto je potrebno je uvjeriti sebe da je auto zaista meksi, fenomenalno drzi i da si fakat jeftino dobio te crvene kapice....

  24. #49
    fergazer
    Guest
    Za neotesanog:
    Ja se javljam za eksperimentiranje, će bit žena??
    Nemoj ti moju guzu komentirat (osim ako si žensko za što su šanse 10000:1)...
    I da Zega, inače ti ljudi kojima su gume pukle na Suncu su vozili reli po gradu i penjali se na rinzole ko da voze bagere. Moš mislit.
    Uostalom, kad smo već kod toga, jer se zna zašto su otišle one Firestonke prije nekoliko godina u SAD-u??
    Znam da su se neke odljepile a neke pukle...<br><hr>

  25. #50
    neotesani
    Guest
    ne, ova ponuda vrijedi samo za fric33, ti ces morat sacekat drugu sezonu zbog smanjenog proracuna.A zena koje testiraju gume imas na svakom uglu, doduse preferiraju punjenje krutom materijom.Znaci, naplacuju 20 kn/kom, a meni debilu puna boca dusika stoji u garazi,obiteljska neposlovicnost. Draze nam je sprijecavati oksidaciju stijenki boce nego radit pare. ××××ni balkanci.

Slične teme

  1. štreberi - javite se
    By štreberica in forum Zagreb i okolica
    Odgovora: 5
    Posljednji post: 22-04-2009, 15:07
  2. Znalci pomoć
    By tomek0022 in forum Talijani, Nijemci, Japanci, Francuzi... Koji je najbolji?
    Odgovora: 3
    Posljednji post: 11-05-2004, 11:56

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •