Stranica 1 od 2 12 PosljednjiPosljednji
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 30

Tema: Visoko protocni zracni (sportski) filteri

  1. #1
    prelude
    Guest
    Evo da pokrenem ovu temu, nekom jako zanimljivu, o sportskim visoko protocnim zracnim filterima. Sta mislite dali stvarno povecavaju snagu motora (0-15 ks, do 25%...), koji su najbolji (K&N, GREEN, AKIMOTO,RAID...), koja je instalacija najbolja (COLD AIR INTAKE, SHORT RAM INTAKE...), dali su sigurni za motor ( NEKI PODACI GOVORE DA K&N FILTER PROPUSTA 500% VISE PRASINE...), dali je prihvatljiv odnos cijene i dobijenog (ako nista onda makar zvuk zvijeri pod poklopcem motora). Podijelite vasa osobna iskustva i misljenja.<br><hr>

  2. #2
    miata_tr
    Guest
    cuj neki govore svasta dok neprobaju,ali ja sam ugradio k&n filter sebi i mogu ti reci da sam zadovoljan,a to da se zprljaju moras ga odrzavati sti cesce a o zvuku da i negovorim mrak je

  3. #3
    prelude
    Guest

    Znam da ta dodatna snaga se osjeti na vecim obrtajima, ali dali je istina da gubi snagu na manjim obrtajima? Ima li ikakve razlike u potrosnji goriva?

  4. #4
    ZUGOD
    Guest
    Ja sam na svojoj Vektri instalirao AEM cold air intake. Razliku u samom startu nisam primjetio, ali poslije 4500 obr/min se osjeti da vuče bolje, nema zamora. Samo postoji jedan problem: filter na \'cold air intake\' sistemu stoji ispod motora tj. najniža točka je na autu i postoji šansa da motor usisa vodu pri prolasku kroz malo dublje bare. Razlike u potrošnji goriva nema ali ima zvuk zvijeri.

  5. #5
    ZEGA
    Guest
    Zugod daj malo neke podatke o tom air intake-u...
    Uglavnom kakav je filter koje su izmjene koja teorija stoji iza toga...
    Meni se svidja :URL=http://autozine.kyul.net/technical_school/engine/tech_engine_3.htm:ram air:/URL: usis koji na vecim brzinama daje i do 10% vecu snagu zbog porasta tlaka u usisnoj grani zbog pitotovog principa...

    ZEGA

  6. #6
    prelude
    Guest

    Ja sam planirao da instaliram cold air intake (filter ispod auta) zbog usisa hladnijeg zraka, međutim nigdje nisam pronašao podatak o gubitku zbog dužine usisne cijevi. Tu će biti krivina na cijevi previše. Posmatram to kao da uzmeš dva crijeva presjeka 2 cm, jedno dužine 5 cm, a drugo 5 m. Kroz koje bi mogao lakše disati. Zato razmišljam da instaliram samo filter direktno na injekcion pumpu. Našao sam podatak da u ovoj verziji zrak ima najmanji otpor pri prolasku u motor. ALI ne spominje se podatak koliki su gubici zbog usisavanja toplog zraka, zbog vreline motora. Koju verziju izabrati?

  7. #7
    ZEGA
    Guest
    Errr moje misljenje je hladnije zimi...
    Ali ljeti je ispod auta tj uz asfalt zrak topliji nego iznad...
    To kuzis po "jari" iznad svake povrsine koja je obasjana suncem auto lim, krov od kuce, zid, betonska deka, asflatna cesta...
    Tako da ta prica jos pusi zboh dugackog crijeva koji ima svoj otpor protoka zraka...
    e tako da ti ja najradije preporucam ili modifikacija haube (em izgleda totalno zakon) em imas povecan protok zbog porasta tlaka usljed gibanja/strujanja zraka preko otvora (pitoov princip) ili to isto napraviti ispred kilera napred iza usisnog otvora iza prednje maske, ali ispod auta ne bih nekak (nemam argumente bas htio bih cuti druga misljenja argumentirana naravno)...

    ZEGA

  8. #8
    prelude
    Guest

    Padalo mi je napamet ta verzija 'filter ispred hladnjaka, ali je najzajebanija zbog velike dužine cijevi i previše lomova crijevi. A to da je iznad asfalta veća temperatura od one ispod haube baš nisam siguran. Tako ispada da je najbolja opcija modifikacija (čitaj razvaljivanje)haube. Imaš li kakav prijedlog koji filter je najbolji.

  9. #9
    amater 01
    Guest
    koja je razlika između visoko protočnog filtera npr k&n ili nekog drugog isto visoko protočnog tj samo uloška koji ide u original kućište

  10. #10
    ZEGA
    Guest
    Paa da razvaljotka haube je naj...
    A ispod haube nije bas cool, najbolji je otvor na haubi sa usisnikom (ramair)...

    ZEGA

  11. #11
    K&N
    Guest
    Sve ti je to li-la, nadjes jednu prednost i onda 3 nedostatka
    Ramair je u svakom slucaju najbolji- dovesti direkt zrak s ceone projekcije vozila, kroz sto veci promjer cijevi do filtera i onda do usisnog ventila a opet sto je zrak hladniji to ga je vise ali onda gorivo sporije isparava u cilindu i manji poras tlaka i sve tako !Na vecim brzinama bi se trebalo vise to ocitovati ali onda opet vece rezonancije i sudaranje valova i veci otpori strujanja samog zraka - sve u svemu
    Ja cisto sumnjam da je atmosferskim putem moguce povecati snagu za vise od 10% na bilo koji nacin

  12. #12
    ZEGA
    Guest
    A i 10% dosta...
    Nema veze zato se rade jace masine pa ko voli nek se postedi zahebancije...

    ZEGA

  13. #13
    sale
    Guest
    Odlična tema,a šta je sa turbo dizelašima?

  14. #14
    K&N
    Guest
    Sale, sale , pa imas turbo, kaj bi ti jos depresiju , mrtvo more ....

  15. #15
    sale
    Guest
    ×××× ga,i vi imate benzinjare pa fantazirate,zašto ne bi i ja.Zanima me koliko bi dobio na startu i snazi sa K&N filterom zraka!? POZDRAV!!!!

  16. #16
    prelude
    Guest

    Na internetu se ne mogu naći pravi podaci o kojoj se extra snazi radi, u stvari može se naći previše različitih podataka. Neki kažu da se dobije 10-20%, a opet neki da je dobitak od 0-2hp. Opet, neki podaci kažu da instaliranje sportskog filtera ispod haube čak oduzima snagu zbog usisavanja vrućeg zraka, tako da čovjek ne može biti pametan, šta uraditi. A sale je postavio zanimljivo pitanje. Nisam se zanimao za dizele, a baš me interesuje dali postoji ova opcija za dizele.

  17. #17
    dario
    Guest
    Ako baciš unutra samo gljivu dobit ćeš zvuk,dobici na snazi su zanemarivi....

  18. #18
    Black Knight_
    Guest
    Moje misljenje je da ti filteri nikojem kurcu ne sluze.

    Imamo kao prvo K&N zamjenske panel filtere. Nis koristi od njih, eventualno mozes ustedit nesto novaca jer ne moras kupovat nove papirne. S druge strane, pobjegle nauljene cestice s K&N filtera ce ti puno prije unistit mjerac protoka zraka i onda cijela shema vise nece izgledati tako ekonomicna jer mjerac je barem, ali barem soma i nesto kuna.

    Zatim imamo razne gljive, koje osim sto isto tako zajebu mjerac protoka zraka usisavaju i topao zrak oko motora u pola slucajeva i zapravo oduzimaju snagu motoru. Dakle ako gljiva nije vrlo dobro postavljena nis koristi od nje, osim sto ce se 'zvijer' malo bolje cuti.


  19. #19
    Black Knight_
    Guest
    Nadalje, razni ljudi su tu stavili K&N filtere i primjetili bolji odaziv na gas, ili 'nesto' bolje. U pravilu su to zamjene PRLJAVOG i DOTRAJALOG papirnog filtera sa NOVIM K&N filterom. Naravno da se promjena da primjetiti, primjetio bi i kad bi stavio NOVI papirni. Tako da vecina usporedbi i iskustava nisu nikakva iskustva jer usporedjivanje istrosenog papirnog filtera s novim K&Nom nije bas fer.

    Nadalje citao sam K&N filter gubi dosta na perfomansama vec nakon prvog ciscenja, tj. vise nikad nece biti kao iz tvornice.

    Zakljucak, postoji jedna gomila ljudi koja je svoj prljavi papirni filter zamijenila novim K&Nom i primjetila "bolji odaziv na gas ili vise snage u visim okretajima". K&N je s vremenom izgubio i svoja prvobitna svojstva, ali postepeno, a nesretni vlasnik tu postepenu promjenu ne moze primjetit ali zbog tog prakticki subjektivnog pocetnog dojma ce zauvijek pricati ljudima da ima 10 konja vise zbog K&N filtera.
    Jos ce mu usput koji put mjerac protoka zraka "nicim izazvan" odapet.


  20. #20
    Black Knight_
    Guest
    Moje misljenje je da vecina serijskih filter kutija sasvim dobro sluzi svojoj svrsi. Eventualno se tu daju izbusit rupe na airboxovima s donje strane i to je to. Mozda puno bolja promjena ispuha je polirana grana a ne K&N filter.

    Naravno, ram air inductioni su prica za sebe jer tu se vec postize i mali stupanj predkompresije.

    U slucaju da je netko na××××o svoj motor daleko iznad originala postoji mogucnost da serijski usis vise nije adekvatan i tada se moze raspravljati o adaptaciji usisa...

    Ovo je moje misljenje prema kojem postupam, da ne bi bilo da samo mlatim praznu slamu - K&N filtere koje sam dobio sa svojim autima(kalibra turbo, punto turbo) sam zamijenio sa serijskim airboxovima i papirnim filterima. I nisam primjetio nikakve razlike ni padove u perfomansama.

    A oni koji zele nesto dobit na zvuku, ne bi se stel mjesat, meni bi najdraze bilo da mi se auto skoro uopce ne cuje, eventualno samo turbina da se cuje.

  21. #21
    jestreb
    Guest
    Cuo sam da ti filteri (gljive) propustaju puno stetnih cestica i da su losi po zdravlje motora. Jel to istina? Zasto u tvornici, kod proizvodnje, ne montiraju te "sportske" filtre? Jel netko imao problema s mashinom zbog tuniranja (remus, K&N, chip..)?

  22. #22
    dario
    Guest
    Ja nisam imo nikakvih problema s BMC gljivom,a nebi reko da šteti motoru,čim se prlja znači da filtrira ok

  23. #23
    Black Knight_
    Guest
    Opet na kraju je pitanje koliko ta sitna prasina i da prodje steti motoru. I to ovisi od motora do motora koliko su robusni. A i da steti tesko da ce to neko primjetit sto ce mu motor riknut na 250 tkm umjesto na 350tkm. Nitko to rikavanje nece pripisat filteru vec jednostavno dotrajalosti ili izgazenosti motora.

    Mislim da se lakse da primjetit utjecaj uljnih filtera na senzor protoka zraka koji nisu bas jeftini. No posto je danas prilicno uobicajeno da i ti senzori odapinju i to ce rijetko ko povezati s uljnim filterom.

    Na kraju je stvar rizika da li ces ti staviti nesto takvo u svoj auto, stvar koja ti sigurno ne daje puno, ako ti uopce ista daje, a mozda ima negativni utjecaj. Dakle nesto sto ce ti MOZDA dati 1-2% snage a s druge strane VJEROVATNO stetiti.

    Jest da su ti filteri jeftini, dugorocno se cak i isplate ukoliko ne prouzroce kvarove, ali po meni nema smisla riskirati bilo sta zbog nekakvih eventualnih 1-2% extra snage.

    Evo upravo mi frend objasnio da motori sa ram-air usisima(vecina novih motora ih ima) od ram-aira dobivaju extra 3 konja i to tek pri 250 na sat. Toliko prednostima modificiranih usisa. Ko ne zna sta je ram-air, to je na motorima recimo kad motor ima onaj usis naprijed ispod svjetla pa kad ide brzo kupi zrak s tim.

    Polirana usisna grana sigurno u nekom malom postotku pomaze(umanjuje vrtloge i olaksava strujanje) a ne steti motoru ni na koji nacin. Isto tako i ram-air i slicno. Ali sto se tice filtera smatram da su serijski filteri sasvim dovoljni za serijske motore i one manje nabrijane.

  24. #24
    McGreg
    Guest
    U dopisivanju s ekipom iz K&N Filters, jer mi je riknul senzor protoka zraka, rekli su da testiraju svaki novi auto i to na nacin da ekipi daju besplatne K&N pakete i testiranja i jos neke goodies a oni dolaze natrag u tvornicu i testiraju aute nakon 100-400-1500 km. Tip je napisal da ako hocu povecanje snage na nizim okretajima nek produzim usisni put za 15-20 cm s cijevi iste debljine, kaj se tice hladno/toplog zrakam - preporuka su copex crijeva za zrak i dofurati hladni zrak do K&N-a. Probal, stvar sljaka (K&N 57i Kit) isprobano na tri auta razlicitih vrsta motora i svaki put cca. 0,2 sec manje do 100 km/h i top speed veci za cca. 10 km. Zakljucak ako imas 200 eur za uloziti, treba probati.

  25. #25
    Axl
    Guest
    K&N

Slične teme

  1. sportski lonci
    By nikisorer in forum Auto servisi
    Odgovora: 30
    Posljednji post: 01-12-2004, 00:04
  2. Case Dust filteri !
    By Vedro in forum Hardware
    Odgovora: 0
    Posljednji post: 12-05-2004, 14:30
  3. sportski filteri
    By Biciklist in forum Talijani, Nijemci, Japanci, Francuzi... Koji je najbolji?
    Odgovora: 14
    Posljednji post: 22-10-2003, 09:17
  4. Porsche-sportski Golf?????
    By Bmw Touring in forum Talijani, Nijemci, Japanci, Francuzi... Koji je najbolji?
    Odgovora: 71
    Posljednji post: 07-08-2003, 14:46

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •