Prikazujem rezultate 1 do 18 od 18

Tema: Kako je pravilno

  1. #1
    IBIZA TDI
    Guest
    Kako je pravilno tj. ispravno vozit moga TDI i općenito bilo kojeg turbodizelaša ili općenito dizelaša , u novinama sam čitao da vožnja na niskim okretajima nije dobra , da se stvara 'ČAĐA' u motoru , zato bi ga povremeno trebalo provesti na većim okretajima da se to spali ili obaviti 'KEMIJSKO ČIŠĆENJE IZNUTRA' , kako ga onda vozit ispravno da se ne stvar višak čađe i da se ne zaguši motor , ovo sam čitao u auto moto trendu (od 24.10.2002.) pod temu 'POLOVICI AUTOMOBILA USKORO PRIJETI OTPAD' (misli se da neće moći zadovoljit eko test)

  2. #2
    Black Knight_
    Guest
    Svaki motor treba razvrtit s vremena na vrijeme i propuhat. Jos cu ti preporucit da nakon ganjanja ili voznje po autoputu ne gasis auto odma nego ga drzis upaljenog minutu, dvije ovisi kolko si se ganjao zato da bi se turbina ohladila. Dakle, najveca greska je na autoputu skrenut na benzinsku i zgasit auto kad ga ides naat.

    Znaci ako si vozio/vozila auto u visim okretajima malo dulje ili ga vozi zadnjih pet minuta na nizim okretajima ili ga drzis upaljenog minutu dvije prije nego ga zgasis.

  3. #3
    206 WRC
    Guest
    Pravilno ti je tako da čim ga upališ teraj ga svaki put do blokade i sigurno ga nećeš zagušit , samo se šalim , dok je hladan vozi ga na nižim obrtajima , a kada postigne radnu temperaturu , u višu ga možeš šaltati na 2500 obrtaja.

  4. #4
    EasyRide
    Guest
    Moje skromno stajalište je sljedeće: Auto se treba "vrtiti" što manje. A one priće da s vremena na vrijeme treba razvrtiti mašinu su gluposti. Mašinu se treba na što manjim okretajima, naravno to ne podrazumijeva stvaranje kolona za sobom. Kada je hladna mašina, slobodno napravite kolonu (šala).
    Bio motor na dizel ili benzin, vrtjeti mašinu bespotrebno je..., napisat ću priglupo. Što manje vrtiš mašinu, iliti stiščeš gas, to manje goriva trošiš i to manje zagađuješ okoliš. Ako već želite "pročistiti" mašinu, vrteći motor do visokih okretaja neće vam (mnogo) pomoći. "Pročišćavanje" se vrši vozeći auto po, primjerice, otvorenoj cesti, te će auto tada pri nekoj konstantnoj brzini sam "ostvariti proces čišćenja". Pročistiti će se ventili. Općenito, tjerati mašinu u okretaje je nekorisno i štetno. Ako se mene pita. Visoki okretaji pomažu samo u slučaju "zaštopa" ispušne cijevi. Ali to je satira za sebe.

  5. #5
    Fresh
    Guest
    Bleki je napisao da treba pustiti motor da radi par minuta nakon vožnje po autoputu da se ohladi turbina.

    Da li je ista procedura preporučljiva i kod benzinskog motora bez turba, jer mi se par puta dogodilo da sam ga ugasio, natočio gorivo i kad je trebo ponovo upaliti - treblo je malo duže verglat.

  6. #6
    Dom-Dom
    Guest
    Takvi simptomi su obično bili kod motora sa fergazerom.

  7. #7
    Dom-Dom
    Guest
    A kaj se tiče turba to tak treba , ovisi kolko se ganjaš treba turbo ohladiti, tj. ostaviti auto da radi u leru.Blacki dobro veli.Isto se nebi smjelo gasiti motor ako radi ventilator od hladnjaka, trebalo pričekati tih minutu-dvije da se ventilator isključi.Dobro neki modeli imaju da se ventilator upali kad je motor ugašen , to je druga priča.

  8. #8
    Calibra Zender
    Guest
    EasyRide, mislim da si ti malo fulao. Auto je predviđen da se vrti do blokade. I kad se zagrije na radnu temperaturu možeš ga šarafiti koliko hoćeš. Naravno da će više trošiti i više zagađivati. Ne znači da ga moraš kao Black non stop tjerati do blokade, ali se ne smiješ bojati visokih okretaja.
    Radi čega se uopće rade visokoturažne mašine? Čemu onda Honda i Alfa rade takve motore kad ga ne smiješ šarafiti do mile volje? I ne samo to nego ti još i Honda nabaci 3 godine garancije na motor koji razvija preko 100 konja po litri i samo zove na vožnju u visokim okretajima.
    Ako hoćeš šparati onda to nisu auti za tebe. Ne možeš biti i ××××n i pošten.

    A i auto treba propuhati. Neće mu nimalo škoditi. Svi vi koji ste recimo iz Zagreba i ne izlazite iz grada nego 90% vremena imate gradsku vožnju, a i podosta hladnih startova i skoro da vam se i motor ne zagrije na radnu temperaturu. Pogotovo ako svako malo negdje ideš na samo par minuta vožnje. I u takvoj eksploataciji benzin ulazi u ulje i stvara se film benzina koji se lovi po unutarnjoj stijenki cilindra i na tom mjestu gotovo da i nema podmazivanja jer se na ta mjesta puno manje lovi ulje. Trošenje motora je puno brže i zato motori i brže rikavaju. A da se to ne bi događalo potrebno je podosta kilometra vožnje na radnoj temperaturi i onda benzin ishlapi i ne stvara se taj film i sve je OK. To je i Volvo dokazivao koji je vrtio svoj motor preko 1 000 000 kilometara u simuliranim uvjetima (otvorena cesta i stalno na radnoj temperaturi) i onda doslovno uništio takav isti agregat za malo preko 100 000 kilometara simuliranom gradskom vožnjom prepunom hladnih startova i vožnje s nezagrijanim motorom.

  9. #9
    rale
    Guest
    evo da se ja ubacim malo kaj se tice gradske voznje


    svi reklamiraju servisne intervale na 15,20,30,....soma km u novije vrijeme


    a onda kad krenes citat knjizicu s uputstvima imas malim,sitnim slovima da se ulje mijenja svakih bla bla,npr 15000km u normalnom rezimu koristenja,a u otezanim uvjetima svakih 5000km(ili cak 3000km)

    a onda krenes citat kaj su otezani uvijeti(jos sitnijim slovima)i nakon prvih par ocekivanih,kao vuca prikolice,terenska voznja......naides na: gradska voznja sa cestim paljenima i gasenjima kada se ulje ne stigne zagrijat na radnu temperaturu(u 10min prosjecne gradske voznje se ne stigne ni voda zagrijat,a kamoli ulje za koje vecina ni nemamo indikator)

    ili ucestali rad motora u leru(cekanja na semaforu) je isto otezan uvjet rada

    i po tome skuzim da sam ja sve svoje aute do sada vozio 95% vremena u iskljucivo TESKIM uvjetima rada


    odonda mjenjam ulje svakih 5000km

    a svi mi se cude

    a,ak sami proizvodaci priznaju........makar i sitnim slovima....

  10. #10
    Big Saint
    Guest
    Calibra ti kao i mnogo puta do sada pišeš gluposti pa me ne čudi što tvrdiš da je mašinu dobo stalno vrtjeti(naravno govorimo o tome kada se ugrije)!Takozvana propuhivanja nisu dobra za auto,tj. dobra su za klip,cilindar i ventile,ali ti onda sve drugo pati:REMENJE,REMENICA,KVAČILO,KAROSERIJA,KOČNICA.. .Da dalje ne nabrajam!

    No tko voli takvu vožnju stalno će tražiti opravdanja za nju.Isto tako i pijanci piju pivo zbog bubrega i sl.

    Tko ima malo mozga shvatiti će ono što sam htio reći!

  11. #11
    Calibra Zender
    Guest
    Big Saint, ne znam da li da se smijem ili da plačem. Svatko normalan zna da se "bržom" vožnjom neki dijelovi brže troše. I to je sasvim normalno. I NE KAŽEM DA TREBA auto non stop tjerati u visoke okretaje, ali kad je on na radnoj temperaturi onda ZA TO NEMA NIKAKVIH PROBLEMA. Pa kaj si ti munjen čovječe?
    I gdje pišem gluposti? Daj malo argumentiraj te svoje bezvezne napade. Tu si došao malo srati i đenja. Jao kako volim likove poput tebe.

  12. #12
    INTCP
    Guest
    Calibra, tko tjera dizela u visoke okretaje totalni je imbecil. I taj dizel za 10 godina takvim bspotrebnim načinom vožnje približi će se zetoru.

  13. #13
    IBIZA TDI
    Guest
    LJudi kaj je onda pravilno , kada se auto zagrije , na koliko bi ga okretaja trebao šaltati , ako mu crveno područje tj. blokada se pali na 4500 okretaja , 2000 okretaja čini mi se premalo 3000 možda malo previše , tako da ja osobno mislim da je 2500 okretaja najoptimalnije za šaltanje u višu brzinu , a mislim da sam vidio da je netko to i napisao , jel ista priča i za dizel motor da se brzo troši ako je pretežno gradska vožnja , mislim da Calibra napisao što se događa sa benzincem u takvim uvjetima rada.

  14. #14
    Calibra Zender
    Guest
    INTCP, lapsus calami; ja pričam o benzincu, a vi o dizelu. ××××ga.
    Eto vidiš Ibiza TDi pametan čovjek, shvatio je da ja brujim o benzincima. Eto zato njemu jedan .

  15. #15
    Black Knight_
    Guest
    Propuhivanje auta je nezdravo? Boze moj pameti na ovom forumu. Jao si ga onom ko od vas kupi auto.

    Ako je propuhivanje toliko zlo zasto auto nakon propuhivanja ide i do 10km brze na autoputu? Zasto manje trosi pri istoj brzini na autoputu?

    Jos bi htio pitat, vec sam vidio da je to par ljudi izjavilo pa da rascistimo i to. Na koji nacin se voda zagrije brze od ulja? Stvarno se ljudi prave pametni gdje treba i gdje ne treba.



    I na kraju zanimljivost: Znate na kojoj temperaturi calibra turbo izadje iz hladnog rezima rada? Cim kazaljaka se digne iz plavog, cak i ranije, to je negdje 73 stupnja. Radna temperatura je 90. Sad ako mi neko moze reci da li se vec onda auto smije gazit ili se treba cekat da dodje bar do 85 recimo?

  16. #16
    bullit
    Guest
    Black, voda, tj. rashladna tekucina prije dodje na radnu temperaturu nego ulje.

    To se lako vidi na svakom autu koji ima mjerace za temperaturu ili pritisak ulja (sramotno, ali Calibra Turbo to nema, kao ni pritisak turba ) nego samo ima bezbroj lampica.(Tek na zadnjim vezijama su stavili one tri cukice dolje kod mjenjaca).

    Tu inace vidis kako treba jos par minuta NAKON sto je radna temperatura dostignuta, da ulje jos nije na onom radnom optimumu.

  17. #17
    Black Knight_
    Guest
    vodi treba 3 put vise energije da se zagrije na istu temperaturu ko i ulje.

    kako sad to se voda brze zagrije?

    bullit jel znas prikacit cukicu za turbinu na kalibru? imam neku sugavu od frenda, mjeri do 10 bara! lol

  18. #18
    Yokosuka/
    Guest
    ..istina je to što kaže bullit da se rashladna prije zagrije nego ulje. Ulju je potrebno cca 15 minuta da dođe na radnu temperaturu. Ako ćeš forsirat hladan motor normalno da će se i ulje prije zagrijati ali to je jako štetno za motor...

Slične teme

  1. Kako ste mi macimudani
    By vroooar in forum Talijani, Nijemci, Japanci, Francuzi... Koji je najbolji?
    Odgovora: 1
    Posljednji post: 21-01-2004, 03:44

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •