Stranica 4 od 9 PrvaPrva ... 23456 ... PosljednjiPosljednji
Prikazujem rezultate 76 do 100 od 203

Tema: Xantia- Iskustva

  1. #76
    Zeleni zub
    Guest
    Posjedujem istu verziju Xantie i na jednom drugom forumu svojevremeno je bilo rasprave na pitanje o ugradnji anti sink ventila na hidropneumatskom ovjesu kod Xantie Mk1 i prvih XM-ova? Navodno je moguća preinaka hidrauličnog sistema ali bi se moralo zamjeniti nekoliko važnijih dijelova unutar hidrauličnog sistema. Pored toga morao bi ugraditi noviju hidrauličnu pumpu 6+2. Nedavno sam zamijenio glavni kočioni cilindar i Xantia osjetno duže "ostaje u zraku". Koliko munjina Xantia drži visinu i koliko se često uključuje regulator pritiska? Pozdrav citroljupcima iz Osijeka.

  2. #77
    Munja
    Guest
    Jako kratko, nisam baš točno promatrao ali čini mi se da je oko pola sata do sat možda. Regulator se pali oko svakih 10-ak sekundi, nedavno sam mijenjao nekaj oko letve volana jer mi je tamo curilo ulje, i auto je stajao skoro cijeli dan, ali nažalost to je trajalo jedva tjedan dana.

  3. #78
    Zeleni zub
    Guest
    Da, istina je! Kada hidraulični Citroeni sa hidropneumatskim ovjesima posjete servis i ukoliko majstori rade "nešto" na hidrauličnom sistemu, hidraulika se danima nakon toga "ponaša" kao kada je auto bio nov. Ne znam što konkretno rade ali mi se čini da "pročiste" sistem (čiščenje filtera u LHM rezervoaru, možda pročiste, odnosno odzrače kočnice i neki drugi dio sustava i sl.). Da li netko od prisutnih na forumu može reći nešto u prilog ovoj mojoj tvrdnji ili iznijeti sasvim suprotna iskustva. Želi bih samostalno očistiti filtere u LHM rezrervoaru na mojoj Xantiji. Da li trebam posebno obratiti pažnju na stvari koje nisu objašnjene u Haynes manualu?

  4. #79
    Munja
    Guest
    Zanima me što bi sve trebalo napraviti da Xantia ostaje u zraku, plus kočnice su mi malo čudne. Skoro pa uopće ne koči; kada stisnem kočnicu, koči, pojačam pritisak na kočnicu on i dalje koči skoro pa isto, možda malo jače, a kad naglo nagazim, ukopava se. Plus kod jačeg kočenja mi se čuje neki zvuk kao da nešto grebe, čini mi se kod prednjeg lijevog kotača. Problem 2: kada motam volan u desno malo iza položaja u kojem su kotači ravni čuje se neki zvuk kao da je nešto škljocnulo, prije se to osjetilo i na ručici mjenjača. To mi se događa otkad sam mijenjao ono nešto oko letve volana. Sorry na duljem postu.

  5. #80
    Girrari
    Guest
    Kaj se tiće prvog dijela pitanja, meni se čini da su ti se kočione pločice potrošile.<br><hr><font face="Courier" color="blue">I'm a professional killer. I kill people for money, but you are my friend so I'll kill you for free.</font>

  6. #81
    Munja
    Guest
    Pločice sam promijenio.

  7. #82
    DodoRI
    Guest
    Sto se tice ugradnje antisink ventila:nije potrebno mijenjati pumpu jer ona ima samo veze s upravljacem,potrebno je samo ugraditi ventil i odgovarajuce visokotlacne cijevi:vodove od cilindara prema ventilu i od korektora visine prema ventilu- napomena: glavni visokotlacni vod ide na ventil pa dalje na korektor, ali obzirom da se zadnje kocnice podmiruju radnim pritiskom ovjesa a njega ventil odvaja od kocnica nuzno je ugraditi i jos jednu antisink kuglu (nema amortizera). Sve skupa posao za fanatike, iako bi bilo fino imati kombinaciju antisink ventila i jednoetažne 6-klipne pumpe. Sto se tice ciscenja filtera: ne da mozete nego trebate! Ako je netko zainteresiran za fotokopiju Haynes manuala za Xantiu nek se javi, ali upozoravam da je to "drek" a ne repair manual. Jedino imate brojcane vrijednosti okretnih momenata za vijke i slicne stvari.
    Pozdrav!!!

  8. #83
    munja
    Guest
    dodo hvala, ali evo meni još jedan problem, teški sam laik za sve to, ali znam da mi xantia odličan auto, i da mi ga je neopisivo lijepo voziti. Ali, auto mi je stajao nekoliko dana, 2-3 dana nisam ga uopće palio. Kad sam ga upalio trebalo mu je duže da se podigne, što je valjda normalno. Međutim dogodilo mi se je sljedeće: prvo servo volan mi je bio nekako prelagan (moguća posljedica jer sam tih nekoliko dana vozio renault rapid '91), a najvažnije; auto mi se činio nekako manje udoban, i kao da je poskakivao malo, i prvih nekoliko kilometara mi se činilo da je malo previsok, no kada sam stao na semaforu i pogledao, bio je na normalnoj visini. Da sam ja to sve umislio ili tu ima nešto? Unaprijed hvala.

  9. #84
    Zeleni zub
    Guest
    U Nedjelju pokušao očistiti filtere u LHM rezervoaru no "zapeo" sam u pola posla. Kada sam trebao podići centralni dio koji sadrži i same filtere nisam ga uspio podići više od par centimetara. Korak prije trebao sam odvojiti 7 crijeva od samoga rezervoara (držača)koji vrše povrat LHM-a no čini mi se da sam trebao upotri××××ti popriličnu silu. Priznajem da me je bilo strah da ne počupam crijeva pa sam odustao. Vidio sam vrh filtera i učinio mi se dosta čist (jedan od razloga zašto sam odustao od postupka).
    Izvršio sam provjeru povrata LHM-a na 4 od ukupno 5 užih crijeva (2 najdeblja nisam dirao - dolaze direktno iz HP I distributora). Na 2 najuža gotovo da nije bilo nikakvog povrata (motor radi, ovjes na normalnoj visini, nitko u vozilu, volan ispravljen). Na jednom od srednjih crijeva bilo je malog kapanja, a na jednom (onome najbližem vozaču) u roku od nekoliko sekundi, u bocu coca cole izlilo se skoro 3 - 4 dcl. Odmah sam isključio motor, vratio sve u prvobitno stanje i odlučio da ću kod Autoslavonije (gdje se Xantia servisira) uskoro tražiti izmjenu LHM-a (tamno zelene boje), no prije toga zatražiti da u sitem ubace čistač "Hidroflush" koji bi trebao ostati bar 1000 km kako bi očistio kompletnu hidrauliku. Glavni kočioni zamjenjen početkom lipnja, prednji korektor prije nešto više od godinu dana. Što raditi dalje?
    Savjeti?!

  10. #85
    DodoRI
    Guest
    Pa cini mi se, Zeleni zube, da ti je to povrat sa volana jerbo pumpa stalno radi i ulje negdje mora isteci. Sad jedino ne znam imas li distributor toka ili noviju 6+2 pumpu. A sto se tice rezervoara, ne sjecam se da je konstruiran da bi nesto trebalo zapinjati. Daj ti to malo jos sam provjeri prije nego te odvale po dzepu.
    Pozdrav )

  11. #86
    Zeleni zub
    Guest
    DA imam FDV iliti razdjelnik, što znači stara vrsta HP iz koje jedno široko crijevo ide ka rezervoaru a drugo, isto takvo, ka distributoru ili razdjelniku (nadam se da koristim ispravne nazive) pa opet u rezervoar.
    Kada "razgibavam" hidrauliku 2 - 3 puta mjesečno, primjetim da, dok je vozilo u najnižem položaju i kada okrećem volan iz jedne strane u drugu i natrag (kako bi se većina LHM-a vratila u rezervoar i pročistila kroz filtere), HP bez prekida štekće "ludim" zvukom kako samo ona to zna (mislim da taj zvuk ipak nije kliktanje regulatora)!
    Ukoliko je "ogroman" povrat sa volana (PAS) koji je dio kojega treba mijenjati, da li to isključivo rade serviseri i koliko to može koštati?
    Ako postoji velik povrat LHM-a sa volana, može li to uzrokovati brži "pad" Xantie nakon parkiranja?

  12. #87
    DodoRI
    Guest
    Cuj, obzirom da moji C (DS,BX,Xantia) nemaju razdjelnika, nisam nikada trazio detaljne sheme. Jedina koju imam je ona skinuta sa BX-do it yourself stranica a ona bas i nije reprezentativan primjerak.No, sto se da zakljuciti iz nje jest da regulator pritiska nema radnog povrata (osim onog potrebnog za praznjenje komore ispod klizaca)prema rezervoaru nego sve ide na distributor toka i dalje na kontrolni ventil upravljaca.Dakle,kad servo letva nije aktivirana a regulator je iskopcan kompletan tok od pumpe ide preko ventila upravljaca.E, sad nek me netko ispravi ili posalje presjek distributora toka! Reg. pritiska ima nepovratni ventil (kuglicu), jedino u slucaju njegove neispravnosti ili istrosenosti cilindara klizaca u regulatoru(sto je gotovo nevjerojatno) moze doci ulje iz ovjesa do kontrolnog ventila upravljaca.

  13. #88
    huki XM
    Guest
    Pozdrav svima,imam problema sa modemom pa me nema.
    Zeleni zubu,treba osloboditi i rezervar LHM-a i ukositi ga prema motoru pa se može izvaditi sve van i izvaditi rezervar.Nemojte sistem čistiti s nikakvim "kemijama" .Kada očistite rezervar i sva sita,smontirajte sve na svije mijesto i ulijte novi LHM.Odspojite glavni povrat i upalite motor da iz sistema izađe stari LHM tako dug dok ne počne teči čisti LHM i to je to.
    Dodo nisam mogao saznati ništa u vezi gumica,sorry.

  14. #89
    Zeleni zub
    Guest
    Huki koji bi bio glavni povrat? Da li je to jedno od dva najdeblja crijeva koja dolaze od pumpe / pumpe i razdjelnika? U Subotu ili Nedjelju bih probao ponovo očistiti filtere.

  15. #90
    huki XM
    Guest
    Da,jedno deblje crijevo je usis pumpe i ide direktno na pumpu,to ne dirajte.
    Drugo crijevo ide na regulator glavnog pritiska i to je taj povrat na kojem trba ispustiti ostatak starog LHM-a.

  16. #91
    DodoRI
    Guest
    Nista, nista, Huki, stvar je sredjena.Svejedno hvala! Kad smo kod gumica, sa sigurnoscu mozete stavljati gumice od materijala deklariranog za "Hidraol" ali NIKAKO od materijala deklariranog za "UK" ulja.Drugi izaziva bubrenje i omeksanje.
    Pozdrav!

  17. #92
    Munja
    Guest
    Evo i mene nakon dugog vremena. Zanima me koliko vrijedi Xantia 1.9 TD(i) iz '96 ili '97 godine. okvirna cijena mi treba i koliko se može spustiti, i kaj gledati i na kaj posebno obratiti pažnju. Molio bih savjete. )

  18. #93
    huki XM
    Guest
    Pozdrav svima,Munjo moj kum prodaje xantiu 1.9 td karavan 97 god. za 7000 eur.
    Treba obratiti pažnju na curenje LHM-a kod glavnog regulatora,curenje vode na kileru,kugle od hidraulike(auto mora biti mekan a ne tvrd ko golf ) .

  19. #94
    munja
    Guest
    Hvala ali ja tražim običnu ipak je karavan malo prevelik za moje potrebe

  20. #95
    Edi
    Guest
    Pozdrav!
    Imam Xantiu 2.0 16V (93),izmjenio sam centralnu kuglu,te zadnje i prednje nadopunio (reparirao).Problem je što se auto sporo diže,a brzo padne.Čini mi se na trenutke,da se i volan teže okreće.Auto dobro amortizira,ali ponekad je tvrd.Kod rada se dosta čuje, po mojoj procjeni,pumpa ulja hidraulike.Što mi je činiti?
    Hvala!

  21. #96
    woo
    Guest
    Moj ti je savjet da odeš do majstora Fiolića u Sesvete. On ti je najbolje rješenje za taj problem.

    Nego, mene muči nešto drugo. Zapravo kočnice. Kompjutor absa je poludio, malo radi pa malo ne radi, ali se javlja i drugi problem kod kočenja. čini mi se da se kočnice zblokiraju i da auto malo teže vuče u prvo vrijeme. A i malo čudno koči, neovisno o abs. kad stisnem kočnicu kao da koči s malom zadrškom, a kad uhvati onda previše stisne tako da se auto, a i putnici, trza. ne znam da li je to kočioni cilindar ili nešto drugo.

    usput gdje se i po kojoj cijeni mogu nabaviti kompjuter abs-a i kommpjutor hydroactive.

    pozdrav svim xantiašima - hukiju posebno.

  22. #97
    ZEGA
    Guest
    Pitanjce...
    NAmjeravam kupiti uskoro jedan od citroena (nekad sam imao BX i zahaklao sam se)...
    Uglavnom to bi bio ili XM ili Xantia, ali pitanje je koji auto da kupim?
    koji pravi manje problema, ili su tu negdje?
    Napominjem da je xm jeftiniji u startu i tome je moj dominantan izbor (em sam 195 pa mi nekak pase veci auto), e da zanimaju me diesel motori radi stedljivosti...
    Savjeti, na sto obratiti paznju?

    ZEGA

  23. #98
    Munja
    Guest
    Moj osobni savjet bi bio Xantia. Meni je to odličan auto i imam 1.8i iz '93 ako si zainteresiran. A čuo sam da XM-ovi ranijih godišta imaju dosta problema.

  24. #99
    ZEGA
    Guest
    Ah citajuci malo na http://www.carsurvey.org/manufacturer_Citroen.html rewiewe izgleda da su u globalu korisnici zadovoljniji sa XM-ovima nego sa xantiama...
    Zato me zanima konkretno od nekoga kao naprimjer huki koji se napopravljao svih njih skupa sto on misli o tome...

    ZEGA

  25. #100
    Munja
    Guest
    Mene zanima zašto moja Xantia puno troši. Ljetos mi je trošila daleko iznad 10 litara gradske vožnje. Točim eurosuper 98. Zanima me kako da smanjim potrošnju. Kad sam ju kupio trošila je cca. 10 litara gradske vožnje ali sada se to drastično povećalo. Probao sam sa Castrolovim aditivom koji pomaže samo kratkoročno ali to nije to. I ujutro mi neće paliti iz prve. Probao sam svjećice zamijeniti ali ne pomaže. U čemu bi mogao biti problem?

Slične teme

  1. Xantia Activa 3.0 v6
    By zeNNoN in forum Talijani, Nijemci, Japanci, Francuzi... Koji je najbolji?
    Odgovora: 116
    Posljednji post: 10-06-2004, 20:41
  2. Citroen Xantia klub
    By munja in forum Talijani, Nijemci, Japanci, Francuzi... Koji je najbolji?
    Odgovora: 11
    Posljednji post: 04-08-2003, 11:43
  3. Xantia
    By munja in forum Ponuda – potražnja
    Odgovora: 0
    Posljednji post: 04-08-2003, 11:15

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •